fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Laureaci Koryfeusza. Śpiew dwóch generacji

Wiesław Ochman, Koryfeusz za całokształt osiągnięć
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Wiesław Ochman oraz młodszy od niego pięć dekad Jakub Józef Orliński zostali wyróżnieni najważniejszą nagrodą muzyczną 2019 roku.

Koryfeusz Muzyki Polskiej to szczególne wyróżnienie, bo przyznawane przez przedstawicieli środowiska muzycznego. Kandydatów może zgłaszać każdy, zwycięzców wybiera kolegium elektorów.

Tegorocznych laureatów łączy coś więcej niż tylko zamiłowanie do śpiewu. Wyróżniony honorowym Koryfeuszem za całokształt osiągnięć Wiesław Ochman to nie tylko jeden z największych tenorów ostatnich dekad XX wieku na świecie.

Dysponujący olbrzymim doświadczeniem Wiesław Ochman od dawna chętnie opiekuje się młodymi śpiewakami. A kiedy zapytałem go kiedyś, czy czuje się prekursorem dla tego pokolenia Polaków, które dziś wchodzi na sceny świata, odpowiedział skromnie:

– Chyba nie przyniosłem wstydu, występując w tylu teatrach na świecie. Może dzięki temu wierzą tam, że w Polsce są utalentowani ludzie, którym można zaufać. A młodym powtarzam, że pęd do sukcesu to worek, który człowiek bierze sobie na plecy. Najważniejsza jest świadomość swyh możliwości. Nie ma śpiewaka, który potrafiłby wszystko. Trzeba ostrożnie wybierać propozycje.

Jakub Józef Orliński, osobowość roku
Warner CLAssics

Na podbój tego świata w ostatnich latach wyruszył obecnie 29-letni kontratenor Jakub Józef Orliński, zdobywca Koryfeusza 2019 jako osobowość roku. Brytyjski „The Telegraph” umieścił go na liście dziesięciu najbardziej czarujących artystów operowych. W lipcu tego roku został on zaproszony do udziału w wielkim tradycyjnym koncercie pod wieżą Eiffla w dniu święta narodowego Francji.

Unikalny głos, którym dysponuje Jakub Józef Orliński, predestynuje go szczególnie do wykonywania muzyki dawnej. Jego zainteresowania repertuarowe są wszakże znacznie szersze, aż do muzyki współczesnej i breakdance’a, w którym także odnosił do niedawna międzynarodowe sukcesy. Dziś jednak śpiew jest dla niego najważniejszy, o czym świadczą choćby nagrane przez Orlińskiego płyty. Ma podpisany kontrakt z Warner Classics.

W kategorii wydarzenie roku Koryfeusza 2019 otrzymał Kwartet Śląski za pomysł „10/40 w muzeach”. Z okazji 40-lecia działalności muzycy zorganizowali cykl dziesięciu koncertów w dziesięciu polskich muzeach, prezentując w takich nietypowych wnętrzach utwory polskich kompozytorów XX wieku.

W kategorii debiut roku wyróżniono duet Zuzanna Budzyńska i Szymon Ogryzek. Ci młodzi artyści – skrzypaczka i pianista – promują polską muzykę także za granicą, nagrali też bardzo dobrą płytę z polonezami polskich kompozytorów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA