fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

#RZECZoPOLITYCE: Aleksander Smolar: Rząd PiS promotorem Izraela? Tak

rp.pl
- Izrael bardzo potrzebuje Polski, dlatego, że jest osamotniony w UE ze względu na problem palestyński - powiedział w programie #RZECZoPOLITYCE Aleksander Smolar, prezes fundacji Batorego.

Smolar wypowiedział się na temat nowelizacji ustawy o IPN i relacjach polsko-izraelskich. - Mamy w tym mikrokosmosie politycznym parę zjawisk, pierwsze, to jest problem PiS-u. Podjęcie decyzji o przygotowaniu takiej ustawy, wynika też z presji wewnętrznej i polityki godności i tożsamości. (...) PiS Bardzo często nawiązuje do "powstania z kolan". (...) Moim zdaniem używanie tych formuł: "polskie obozy koncentracyjne" było stosunkowo niewielkie – powiedział.

Pytany czy działania polskiego rządu są opóźnioną reakcją po publikacjach książek J. T. Grossa, Smolar odpowiedział, że tak.

Gość naszego programu stwierdził również, że ten temat ma na celu destabilizację. - To jest granie na strachu wielu ludzi, którzy mają świadomość, że mieszkają w domach, które należały do Żydów, już dzisiaj nieżyjących – ocenił.

- To, co jest świadomą strategią jest graniem na strachu i resentymentach. To nie znaczy, że chciano wywołać tę aferę przy pomocy ustawy – dodał.

Smolar zaznaczył, że próby przesunięcia PiS-u w stronę "centrum", idą jednocześnie w parze z sygnałem wysłanym przez rządzących do twardego elektoratu partii, który brzmi: " My się nie zmieniamy i Polska nie da się obrażać" – powiedział.

Pytany, czy rząd polski jest zorientowany, że jesteśmy w trybach polityki izraelskiej, Smolar odpowiedział, że to jest oczywiste. - Netanjahu, który sam jest zagrożony (...) wykorzystuje tę szansę i następuje mobilizacja. (...) Tu, nakładają się, podobnie jak u nas, warstwa merytoryczna, która jest niesłuchanie emocjonalna (...) i z drugiej strony manipulacja polityczna. (...) Izrael bardzo potrzebuje Polski, dlatego, że jest osamotniony w UE, ze względu na problem Palestyński. (...) Rząd PiS-u jest promotorem interesów izraelskich – powiedział Aleksander Smolar.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA