fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Polska - Izrael: Ważne wspólne patrzenie w przyszłość

Fotorzepa, Robert Gardziński
W redakcji „Rzeczpospolitej” odbyła się debata poświęcona obecnemu stanowi stosunków polsko-izraelskich. Gośćmi panelu byli Zvi Rav-Ner, były ambasador Izraela w Polsce, Maciej Kozłowski, były ambasador Polski w Izraelu, Aryeh Golan, izraelski dziennikarz radiowy oraz Ronen Bergman, izraelski pisarz i dziennikarz.

Zgromadzonych panelistów i publiczność powitali Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” i Agnieszka Markiewicz, dyrektor American Jewish Committee Central Europe.

Debatę „W niewoli przeszłości? Polityka i historia w relacjach polsko-izraelskich”, poprowadził Michał Szułdrzyński, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”. 

Uczestnicy dyskusji wskazywali na różne – piękne, ale także smutne – wydarzenia ze wspólnej historii.

Zvi Rav-Ner przyrównał dzieje obu narodów do bardzo długiego małżeństwa. Miało ono, jak każde małżeństwo, lepsze i gorsze czasy, ale jest długie i bardzo ważne.

Aryeh Golan wskazał, że historię powinno się zostawić historykom, a politycy powinni patrzeć w przyszłość. Dlatego nasze rządy nie powinny zajmować się tym, co było, a tym, co będzie, jak budować wspólne relacje.

Z debaty ekspertów wypływają wnioski dotyczące m.in. tego, że trzeba pamiętać o tym, co było, także o udziale Polaków w zbrodniach na Żydach, ale jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że pierwszym źródłem tego zła był niemiecki nazizm. A wielu Polaków Żydom pomagało.

Paneliści zgodnie podkreślali, że szkodliwe i nieuprawnione są wszelkie opinie i oceny generalizujące. Że trzeba odchodzić od uogólnień.

Izraelscy goście wskazywali też na to, że dziś młodzi Izraelczycy przyjeżdżają do Polski w celach turystycznych, na zakupy i to oni budują nowy rodzaj zwyczajnych relacji między obydwoma krajami, nieobarczonych sprawami z historii.

Wśród licznie zgromadzonej publiczności przysłuchującej się debacie było wielu znakomitych gości. To m.in. Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, ambasadorzy i dyplomaci wielu krajów, syn prof. Władysława Bartoszewskiego, Władysław T. Bartoszewski, Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, przedstawiciele świata kultury i biznesu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA