fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Adam Bodnar: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego powinien być opublikowany

rp.pl
Trybunał Konstytucyjny obradował w maksymalnie możliwym składzie, wyrok z 9 marca powinien być opublikowany - mówił w programie #RZECZoPolityce Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar nie uważa, by był wrogiem numer dwa Prawa i Sprawiedliwości, zaraz po prezesie Trybunału Konstytucyjnego Andrzeju Rzeplińskim.

- Nasza współpraca z rządem układa się dobrze. Miałem kilka rzeczowych rozmów z ministrami. Jest kilka tematów, które nas różnią, ale na tym m.in. polega praca Rzecznika Praw Obywatelskich.

Bodnar uważa, że rząd powinien opublikować wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca. Jego zdaniem kluczowy jest fakt, że Trybunał obradował w maksymalnym możliwym składzie. Nie było możliwości, by liczba sędziów była większa.

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że całej dyskusji nie byłoby, gdyby prezydent Andrzej Duda powołał trzech sędziów. - To była jedna z możliwości. Ona nadal istnieje - powiedział.

Bodnar skomentował również wizytę w Polsce sekretarza generalnego Rady Europy Thorbjorna Jaglanda. - Fakt, że sekretarz generalny Rady Europy przyjeżdża do naszego kraju jest powodem do niepokoju. To znaczy, że w Polsce coś nie działa prawidłowo. Wizyta polityków instytucji europejskich i zbliżająca publikacja rezolucji w sprawie Polski nie buduje prawidłowego wizerunku Polski za granicą - ocenił. 

Czy ustawa o prokuraturze może ograniczyć wolność internautów? Adam Bodnar uważa, że taka wolność już została ograniczona. Mamy obowiązującą tzw. ustawę inwigilacyjną, która wprowadza reformy dotyczące działań policji - powiedział rzecznik.

- Jedyna kontrola, jak nad tym jest to raporty statystyczne przedstawiane sądowi raz na pół roku. Z mojego punktu widzenia ta wolność internautów już ustawą została ograniczona - dodał.

 Adam Bodnar mówił również na temat zaostrzenia ustawy aborcyjnej. - Poczekajmy, mieliśmy do tej pory wielkie oświadczenie Episkopatu Polski. Widzimy, że w debacie publicznej zachodzi wycofywanie się z tych mocnych deklaracji. Nie ukrywam, że gdy ważymy dwie wartości czyli prawo do życia matki i prawo do życie nienarodzonego dziecka, to nie ulega dla mnie wątpliwości, że prawo do życia matki powinno być w tej sytuacji ważniejsze - ocenił.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA