fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Pierwszy lot śmigłowca w atmosferze Marsa

NASA
Śmigłowiec Ingenuity wykonał pierwszy kontrolowany lot w atmosferze Marsa. To historyczny lot maszyny bez napędu rakietowego na obcej planecie.

Ingenuity wylądował na Marsie wraz z łazikiem Perseverance.

Lot śmigłowca zarejestrowany został przez kamery łazika: Ingenuity wzniósł się na około 3 metry,  a po 40 sekundach opadł na powierzchnię Marsa.

Śmigłowiec waży tylko 1,8 kg - tylko bardzo lekka maszyna może unieść się w atmosferze marsa, 100 razy rzadszej niż atmosfera ziemska. Śmigła Ingenuity obracały się podczas lotu z prędkością ponad 2,5 tys. obrotów na minutę, podczas gdy lot na Ziemi wymaga 400-500 obrotów.

Tak wyglądał lot Ingenuity z perspektywy łazika Preseverance:

Głównym celem misji łazika Perseverance (Wytrwałość) na Marsie jest charakterystyka geologii planety i jej klimatu. Ma utorować człowiekowi drogę do dalszych badań Czerwonej Planety.

Ważnym elementem pierwszej misji jest zebranie i zabezpieczenie próbek marsjańskich skał i regolitu - zwietrzałej warstwy na powierzchni planety.

Polecą po nie kolejne misje NASA, ws współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Kolejne statki kosmiczne poleca na Marsa, by zebrać zabezpieczone próbki z powierzchni i dostarczyć je na Ziemię, gdzie zostaną zbadane.

Źródło: NASA, komputerswiat.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA