Reklama
Rozwiń

Astronom z Harvardu: Z egzoplanet dobiega cisza. Cywilizacje nie istnieją długo

Kierownik wydziału astronomii na Uniwersytecie Harvarda, Avi Loeb uważa, że ludzkość wygnie na długo przed tym niż Słońce, w ostatniej fazie swojego istnienia, za kilka miliardów lat, spali Ziemię.

Aktualizacja: 26.11.2019 12:46 Publikacja: 26.11.2019 12:12

Astronom z Harvardu: Z egzoplanet dobiega cisza. Cywilizacje nie istnieją długo

Foto: stock.adobe.com

arb

Avi Loeb uważa, że nasza cywilizacja "wyginie od zadanych samej sobie ran" na długo przed kosmiczną katastrofą, jaka czeka Ziemię za miliardy lat.

Loeb na łamach "Scientific American" wyjaśnił, że istnieje wiele możliwości ocalenia ludzkości przeciwko zagrożeniu jakie w dalekiej przyszłości stworzy dla nas Słońce. Według niego ostatecznie ludzkość musiałaby stworzyć "gigantyczną strukturę", która pozwoliłaby nam przenieść się w bezpieczne miejsce.

"Skoro współcześni ludzie potrzebowali niecałych 100 tys. lat, aby przystosować się do życia w ciasnym mieszkaniu na Manhattanie po tym, jak zamieszkiwali sawanny i lasy Afryki" - napisał.

Aby ocalić ludzkość przed skutkami gaśnięcia Słońca ludzkość musiałaby szukać nadających się do życia planet w innych częściach kosmosu. Ludzie powinni stworzyć "genetyczne kopie" zwierząt i roślin, które chcemy ocalić i rozprzestrzeniać je w innych układach gwiezdnych. To zmniejszyłoby ryzyko - jak pisze - całkowitego wyginięcia ziemskiej fauny i flory w wyniku kosmicznej katastrofy. Ludzie mogliby też stworzyć - jak pisze Loeb "narzędzia niezbędne do stworzenia człowieka na licznych planetach, co sprawiłoby, że ludzie nie musieliby pokonywać gigantycznych odległości dzielących układy planetarne, a jednocześnie pozwoliłoby zachować gatunek".

Loeb snuje wizję stworzenia specjalnych "drukarek, które odtwarzałyby kopie nas samych na innych planetach przez eksportowanie naszej 'genetycznej instrukcji'". "Powinniśmy czuć się zadowoleni z tego odnowionego poczucia bezpieczeństwa i odejść szczęśliwi po zakończeniu naszej misji (zachowania gatunku). Może już jesteśmy jedną z wielu istniejących kopii" - przekonuje.

Loeb w swoim artykule zastanawia się też nad możliwością, że jakaś cywilizacja - w tym nasza własna - osiąga poziom, w którym może rozpocząć kolonizację obcych planet. "Po przeczytaniu porannych gazet jestem przekonany, że nasza cywilizacja zniknie w wyniku ran, które zada sobie sama, na długo przed tym, nim Słońce zagrozi naszemu istnieniu". "Dlaczego tak sądzę? Ponieważ głucha cisza jaką słyszymy z licznych, odległych egzoplanet, które odkryliśmy, może oznaczać, że zaawansowane cywilizacje żyją znacznie krócej niż ich gwiazdy" - podsumowuje. 

Kosmos
Jakie skutki dla Ziemi przyniesie uderzenie asteroidy w Księżyc? Nowe analizy
Kosmos
Polak w kosmosie. Sławosz Uznański-Wiśniewski na pokładzie stacji kosmicznej
Kosmos
„Symbol zaawansowania Polski”. Sławosz Uznański-Wiśniewski z orbity opowiada o swym locie w kosmos
Kosmos
Drugi Polak w kosmosie. Misja Axiom-4: Kapsuła Dragon ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim leci na ISS
Kosmos
Pierwsze słowa Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w kosmosie. Mówił o „początku epoki”
Kosmos
Rozpoczynamy odliczanie. Ogłoszono datę startu misji ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim