Fizyk z UW stworzył kalkulator do obliczania skutków wciągnięcia ciał niebieskich przez czarną dziurę

Fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego, Álvaro Diez stworzył internetowy kalkulator, dzięki któremu można dowiedzieć się co by się stało, gdyby Ziemia, albo jakieś inne ciało niebieskie, zostało wciągnięte przez czarną dziurę.

Aktualizacja: 10.10.2019 07:08 Publikacja: 10.10.2019 06:52

Fizyk z UW stworzył kalkulator do obliczania skutków wciągnięcia ciał niebieskich przez czarną dziurę

Foto: stock.adobe.com

O kalkulatorze - dostępnym pod tym adresem - pisze amerykański "Newsweek".

Narzędzie stworzone przez Dieza pozwala określić m.in. ile energii zostanie wyzwolonej w czasie zderzenia dwóch obiektów o różnych rozmiarach.

Dla przykładu kalkulator pozwala wyliczyć ile energii zostałoby wytworzone, gdyby doszło do kolizji ciała niebieskiego o rozmiarach Ziemi z czarną dziurą zbliżoną masą do tej, która znajduje się w centrum Drogi Mlecznej (Sagittarius A*). Taka kolizja uwolniłaby 32 200 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 megadżuli.

- To są wydarzenia tak wielkie, że nie jesteśmy nawet w stanie pojąć ich skali - powiedział Diez w rozmowie z "Newsweekiem".

Fizyk tłumaczy, że stworzył kalkulator zainspirowany najnowszymi odkryciami na temat czarnych dziur.

Jego zdaniem kończący się rok był "rokiem czarnej dziury". Fizyk przypomina m.in. o tym, że to właśnie w 2019 roku astronom udało się po raz pierwszy pokazać jak wygląda czarna dziura. Z kolei dwa tygodnie temu NASA poinformowała o zaobserwowaniu kolizji czarnej dziury z gwiazdą neutronową - to właśnie bezpośrednio skłoniło Dieza do stworzenia internetowego kalkulatora.

- Pozwala on zrozumieć ludziom konsekwencje interakcji i kolizji czarnych dziur z innymi obiektami - podkreśla Diez.

Czarne dziury powstają w wyniku zapadania się gwiazd. Są obiektami o niezwykle dużej masie i gęstości o niezwykle silnym polu grawitacyjnym, które "wciąga" inne ciała niebieskie.

- Cokolwiek się do nich zbliży, nie jest w stanie uciec, nawet światło - dlatego nazywamy je czarnymi dziurami - mówi Diez.

W ostatnim czasie NASA opublikowała wizualizację przedstawiającą symulację zachowania czarnej dziury i ekstremalnego pola grawitacyjnego, które jej towarzyszy.

Kosmos
NASA szuka sposobu na sprowadzanie próbek z Marsa. Tanio i szybko
Kosmos
Odszedł Peter Higgs, odkrywca boskiej cząstki
Kosmos
Badania neutrin pomogą rozwiązać zagadkę powstania wszechświata
Kosmos
Księżyc będzie miał własną strefę czasową? Biały Dom nakazał ustalenie standardu
Kosmos
Astronomowie odkryli tajemnice galaktyki z początku istnienia wszechświata