fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Zderzenie asteroid sprzed 470 mln lat zmieniło klimat Ziemi

stock.adobe.com
Potężne zderzenie asteroid, do którego doszło 470 mln lat temu w pasie asteroid między Marsem a Jowiszem wywołało epokę lodowcową na Ziemi i umożliwiło ewolucję nowych gatunków zwierząt - wynika z badań naukowców opisanych w magazynie "Science Advances".

Naukowcy szukający przyczyny nadejścia tzw. zlodowacenia andyjsko-saharyjskiego (ok. 450-420 mln lat temu) przebadali obecność pyłu kosmicznego w skałach liczących 466 mln lat ze Szwecji, szukając w nich izotopu helu znajdowanego w asteroidach.

W czasie badań odkryli, że w wyniku zderzenia asteroid sprzed 470 mln lat w atmosferze ziemskiej pojawiło się tak dużo pyłu będącego efektem tego zderzenia, że częściowo przesłonił on Słońce doprowadzając do zlodowacenia.

Autor badań, Philipp Heck, profesor Uniwersytetu w Chicago mówi, że "normalnie na Ziemię dociera co roku ok. 40 tys. ton materiału pozaziemskiego".

- Wyobraźcie sobie pomnożenie tego przez tysiąc lub 10 tysięcy - dodaje mówiąc o skali zjawiska, którego Ziemia doświadczyła ok. 450 mln lat temu.

Pył zbliżał się do Ziemi przez ok. dwa miliony lat, stopniowo ochładzając planetę i umożliwiając pojawienie się na niej nowych gatunków.

Naukowcy podkreślają, że ich odkrycie może pomóc w znalezieniu sposobów na sztuczne ochłodzenie klimatu w czasach globalnego ocieplenia.

Birger Schmitz, profesor geologii na Uniwersytecie w Lundzie, który kierował badaniami przyznał, że ich wynik był "całkowicie nieoczekiwany".

- W ciągu ostatnich 25 lat skłanialiśmy się do różnych hipotez odnośnie tego co się stało (450 mln lat temu na Ziemie - red.) - powiedział.

- Dopiero ostatnie pomiary helu sprawiły, że wszystko do siebie pasuje - dodał.

- Nasze badania po raz pierwszy wykazały, że pył kosmiczny może ochłodzić Ziemię tak drastycznie - podkreślił.

Heck podkreśla jednak, że hipotezie trzeba przyglądać się "bardzo krytycznie i bardzo ostrożnie, ponieważ jeśli coś pójdzie nie tak, będzie gorzej niż wcześniej - podsumował.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA