fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Japonia: Startup stworzył rakietę, która weszła w przestrzeń kosmiczną

YouTube
Japoński startup działający w branży kosmicznej w sobotę dokonał udanego wystrzelenia pierwszej, niewielkiej rakiety Momo-3 - pierwszej japońskiej rakiety, która weszła w przestrzeń kosmiczną.

Firma Interstellar Technology Inc. wystrzeliła w sobotę bezzałogową rakietę Momo-3, która osiągnęła wysokość 110 km, zanim spadła do Oceanu Spokojnego po ok. 10 minutach lotu.

- To był całkowity sukces. Będziemy pracować, aby móc gwarantować stabilne starty i masową produkcję (rakiet) - powiedział założyciel firmy, Takafumi Horie.

Rakieta ma 10 metrów długości i 50 cm obwodu. Waży tonę. Do testowego wystrzelenia jej miało dojść we wtorek, ale w ostatniej chwili odkryto usterkę w układzie paliwowym.

W sobotę również nie obyło się bez problemów - zaplanowany na 5 rano start opóźnił się o 45 minut z powodu pojawienia się "anomalii". Ostatecznie wykryto źródło problemu i start przebiegł zgodnie z planem.

Wcześniejsze testy rakiet Momo-1 i Momo-2 zakończyły się niepowodzeniem - w 2017 roku operator utracił kontakt z rakietą Momo-1 zaraz po starcie, w 2018 roku Momo-2 wzbiła się na wysokość zaledwie 20 metrów, po czym spadła na ziemię i stanęła w płomieniach.

Firma Interstellar Technology Inc. chce uruchomić produkcję tanich, niewielkich, bezzałogowych rakiet komercyjnych przeznaczonych do wynoszenia na orbitę satelitów.

Źródło: Kyodo
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA