Reklama
Rozwiń

Do Ziemi dotarły sygnały radiowe z odległej galaktyki

W czasie 233 spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w Seattle poinformowano, że po raz drugi w historii zarejestrowano krótkie i powtarzające się sygnały radiowe, które docierają do Ziemi z odległości 1,5 mld lat świetlnych.

Aktualizacja: 10.01.2019 10:46 Publikacja: 10.01.2019 04:32

Do Ziemi dotarły sygnały radiowe z odległej galaktyki

Foto: 123RF

arb

Pierwszy taki powtarzający się sygnał - określony jako FRB 121102 - został odkryty w 2015 roku przez radioteleskop Arecibo.

Najnowsze odkrycie to sygnał FRB 180814.J0422+73 - to w istocie sześć krótkich, trwających milisekundy sygnałów, które dotarły do Ziemi z tego samego miejsca. Odkrycia dokonał radioteleskop używany przez naukowców biorących udział w programie CHIME.

Latem 2018 roku, nie używający jeszcze pełni swoich możliwości radioteleskop, wykrył FRB 180814.J0422+73 i 12 innych, pojedynczych sygnałów.

Naukowcy zaangażowani w projekt CHIME liczą, że wykryją kolejne tego typu powtarzające się sygnały i będą w stanie ustalić jakie jest ich źródło.

- Kolejne takie odkrycie sugeruje, że takich sygnałów może być więcej - mówi Ingrid Stairs, wchodząca w skład zespołu CHIME astrofizyk z Uniwersytetu w Kolumbii Brytyjskiej.

Według jednej z hipotez emisja sygnałów jest efektem jakiegoś istotnego, astrofizycznego zjawiska. Powtarzający się sygnał ma częstotliwości 700 megaherców, ale niektóre sygnały zarejestrowane przez CHIME mają częstotliwość 400 megaherców.

Według naukowców z CHIME niska częstotliwość może wskazywać, że źródłem sygnału są pozostałości po supernowej.

Kosmos
Astronomowie odkryli nowy obiekt spoza Układu Słonecznego. Czy zagraża Ziemi?
Kosmos
Jakie skutki dla Ziemi przyniesie uderzenie asteroidy w Księżyc? Nowe analizy
Kosmos
Polak w kosmosie. Sławosz Uznański-Wiśniewski na pokładzie stacji kosmicznej
Kosmos
„Symbol zaawansowania Polski”. Sławosz Uznański-Wiśniewski z orbity opowiada o swym locie w kosmos
Kosmos
Drugi Polak w kosmosie. Misja Axiom-4: Kapsuła Dragon ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim leci na ISS