Reklama
Rozwiń

Planeta z rubinów i szafirów

Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu odkryli nową klasę planet poza naszym systemem słonecznym. Te tak zwane super-ziemie powstały w wysokich temperaturach w pobliżu swoich gwiazd i zawierają duże ilości wapnia, aluminium oraz ich tlenków - w tym szafirów i rubinów.

Publikacja: 25.12.2018 12:47

Planeta z rubinów i szafirów

Foto: NASA

W gwiazdozbiorze Kasjopea, znajduje się pewna planeta. Ma masę pięć razy większą niż Ziemia, a rok na niej trwa 3 dni. Nazywa się HD219134 b. W przeciwieństwie do naszej planety najprawdopodobniej nie posiada solidnego żelaznego rdzenia, ale za to jest niezwykle bogata w wapń i aluminium. Prawdopodobnie mieni się czerwonym i niebieskim blaskiem, ponieważ usiana jest rubinami i szafirami, jak kasza skwarkami. Oba te kamienie szlachetne są tlenkami glinu, który powszechnie występuje na tej egzoplanecie. Możne by sobie zapewne nazbierać koszyk tych klejnotów, gdyby nie odległość. Planeta znajduje się 21 lat świetlnych od nas. HD219134 b jest jedną z trzech znanych kandydatek, które mogą stać się nową egzotyczną grupą egzoplanet.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Kosmos
Astronomowie odkryli nowy obiekt spoza Układu Słonecznego. Czy zagraża Ziemi?
Kosmos
Jakie skutki dla Ziemi przyniesie uderzenie asteroidy w Księżyc? Nowe analizy
Kosmos
Polak w kosmosie. Sławosz Uznański-Wiśniewski na pokładzie stacji kosmicznej
Kosmos
„Symbol zaawansowania Polski”. Sławosz Uznański-Wiśniewski z orbity opowiada o swym locie w kosmos
Kosmos
Drugi Polak w kosmosie. Misja Axiom-4: Kapsuła Dragon ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim leci na ISS