fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Będzie fundusz solidarnościowy dla ofiar pedofilii w kościele?

Rada Stała Episkopatu Polski zastanawia się nad stworzeniem funduszu solidarnościowego, którego celem byłaby pomoc ofiarom wykorzystywania seksualnego w Kościele.
Adobe Stock
Projekt stworzenia funduszu solidarnościowego, którego celem byłaby pomoc ofiarom wykorzystywania seksualnego w Kościele, ochrona dzieci i młodzieży, lekcje religii w szkole - były wśród tematów zakończonych na Jasnej Górze obrad Rady Stałej Episkopatu.

Poza tym biskupi zajęli się też m.in. obchodami rocznic związanych ze św. Janem Pawłem II czy wybuchu II wojny światowej.

Ale to temat ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym był pierwszym z podjętych podczas spotkania Rady Stałej.

- Im bardziej jesteśmy skłonni wysłuchać ofiar i towarzyszyć poszkodowanym, tym większą troskę wyrażamy o Kościół. Dobro osób skrzywdzonych przez niektórych duchownych jest dobrem Kościoła" – powiedział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP).

Biskupi podkreślili potrzebę stworzenia w diecezjach i prowincjach zakonnych odpowiednich wytycznych dotyczących prewencji.

- Zaangażowanie większej grupy ludzi zajmującej się tym problemem na terenie danej diecezji umożliwi lepsze i głębsze jego poznanie. Pomoże także w przygotowaniu wytycznych, które odpowiadają specyfice danej diecezji czy prowincji zakonnej – zauważa abp Gądecki.

Podczas spotkania omawiano również projekt stworzenia funduszu solidarnościowego, którego celem byłaby pomoc osobom poszkodowanym.

Szczególnie – jak podkreślają przedstawiciele Episkopatu - chodziłoby o niesienie pomocy przeznaczanej na pokrycie kosztów terapii, pomocy psychologicznej i medycznej w myśl wcześniej przyjętych „wytycznych" KEP – podkreślono.

Na najbliższe Zebranie Plenarne Episkopatu, które będzie miało miejsce w diecezji świdnickiej w dniach 13-14 czerwca, biskupi zaprosili abp. Charlesa Sciclunę, sekretarza pomocniczego Kongregacji Nauki Wiary, który od lat zajmuje się kwestią ochrony dzieci i młodzieży w Kościele.

Podczas obrad podkreślono też konieczność pogłębienia badań statystycznych przedstawionych na tegorocznym marcowym Zebraniu Plenarnym. Przewodniczący Episkopatu przypomniał, że była to pierwsza tego rodzaju publikacja i trzeba, aby niektóre zagadnienia zostały szerzej opracowane.

W marcu zaprezentowane zostały dane o zgłoszeniach przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych, które Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski otrzymał od diecezji i zakonów.

Wynika z nich, że było 625 ofiar (potwierdzonych i niepotwierdzonych) oraz 382 sprawców wykorzystywania seksualnego małoletnich od 1 stycznia 1990 roku do 30 czerwca 2018 roku.

Wśród tematów obrad biskupów były także obchody rocznic: 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II oraz 40-lecia jego pierwszej pielgrzymki do Polski, a także sprawa lekcji religii w szkole, która zdaniem biskupów ma ona bardzo ważne znaczenie w wychowaniu dzieci i młodzieży.

Centralne uroczystości związane z 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki papieskiej do Polski będą obchodzone 2 czerwca – w Dzień Dziękczynienia – w Świątyni Opatrzności w Warszawie. Uroczystości te będą miały również formę lokalną w poszczególnych diecezjach.

- W związku z 100. rocznicą urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II jest przygotowywany specjalny list Episkopatu, który zostanie odczytany w kościołach 17 maja 2020 r. Planowane jest również zorganizowanie Zebrania Plenarnego KEP w Kalwarii Zebrzydowskiej i w Wadowicach w czerwcu 2020 roku – dodał abp. Gądecki.

Przewodniczący KEP zdradził, że podjęto rozmowy o przygotowaniu w Watykanie specjalnej wystawy z okazji 100. rocznicy narodzin św. Jana Pawła II. A jej celem byłoby przypomnienie wszystkim pielgrzymom, jak również Włochom, postaci Papieża Polaka i jego stale aktualnego jego nauczania.

W ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, jak powiedział abp. Gądecki, delegacje Konferencji Episkopatów Polski i Niemiec oraz najwyższe władze Polski i Niemiec wezmą udział we wspólnej mszy świętej 31 sierpnia wieczorem w Wieluniu oraz w obchodach rocznicowych 1 września rano o godz. 4.20, gdy 80 lat wcześniej, w tym miejscy spadły pierwsze bomby na Polskę.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA