fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Ks. Lemański: Cieszy mnie wypowiedź Nycza. Ale jest za późno

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Ksiądz Wojciech Lemański skomentował w radiu TOK FM reakcje hierarchów Kościoła po filmie „Tylko nie mów nikomu” braci Sekielskich.

Od premiery filmu dokumentalnego braci Sekielskich “Tylko nie mów nikomu” trwa dyskusja na temat problemu przestępstw seksualnych popełnianych na nieletnich przez duchownych. 

Ksiądz Wojciech Lemański od dłuższego czasu mówił, że Kościół nie radzi sobie z tym problemem. W roku 2013 abp Hoser zakazał mu wypowiadania się w mediach, a w roku kolejnym został ukarany suspensą. W 2018 roku przywrócono go do posługi kapłańskiej.

Wypowiedzi księdza Lemańskiego krytykował między innymi prezydent Andrzej Duda. „X. Lemański dostał chyba info, że ma mówić o pedofilii i cały czas wracać do motywu księdza krzywdzonego przez dziecko. Powtarza to jak mantrę” - napisał Duda w 2013 roku na Twitterze. 

Księdzu Lemańskiemu przytoczono w TOK FM treść wpisu prezydenta. - Mnie się zdawało, że jeżeli na antenie jakiegokolwiek radia czy przed kamerą jakiejkolwiek telewizji ksiądz powie o tym problemie, to ludzie sobie uświadomią, że przyszedł czas, żeby o tym powiedzieć. Żeby powiedzieć “tak, mnie się to zdarzyło. Tak, zdarzyło się to naszemu dziecku.  Tak, zgłaszaliśmy do kurii czy do zgromadzenia zakonnego, że ten ksiądz, zakonnik tak się zachował wobec mnie, moich dzieci. Czy też wobec uczniów w mojej szkole”. Bo i takie przypadki były, że nauczyciele zgłaszali do kurii - powiedział ksiądz Lemański. - Zdawało mi się, że kiedy ludzie usłyszą, że ten ksiądz Lemański mówi o tym wyraźnie, to że ta fala już wtedy barierę milczenia przełamie. To był 2013. Dziś mamy 2019. To jest o 6 lat za długo. Za późno - podkreślił. - Bardzo mnie ucieszyły wyznanie abp Gądeckiego, który przeprasza i dziękuje twórcom filmu. Bardzo cieszy mnie wypowiedź kardynała Nycza, który przeprasza, że nie wziął udziału w tym filmie. Bardzo mnie cieszy wypowiedź prymasa Polaka, ale to wszystko jest za późno - dodał duchowny.

Ksiądz Lemański powiedział także, że „dzieci skrzywdzone od 2013 roku do dzisiaj będą miały prawo zachować się wobec hierarchów jak ten Żyd w Tel Awiwie wobec ambasadora RP”. - Bo gdyby zrobili coś wtedy, może te dzieci nie zostałyby przez te 6 lat skrzywdzone - zaznaczył. 

W rozmowie z TOK FM Lemański nazwał także abp płockiego Piotra Liberę pozytywnym bohaterem. Jak zaznaczył, podjął on konkretne kroki aby pomóc ofierze księdza, gdyż zapewnił mu mieszkanie oraz opiekę psychologa.

Źródło: TOK FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA