Kościół

Koniec kary dla księdza Wojciecha Lemańskiego

Ks. Wojciech Lemański
Fotorzepa/ Marian Zubrzycki
Biskup ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński zdecydował o przywróceniu do czynnej posługi kapłańskiej ks. Wojciecha Lemańskiego. Będzie posługiwał w archidiecezji łódzkiej.

Biskup Romuald Kamiński powiedział w rozmowie z "Gościem Niedzielnym", że ksiądz Lemański pozostaje pod jego jurysdykcją, ale przechodzi do archidiecezji łódzkiej, gdzie będzie pełnił posługę. 

Ksiądz Lemański będzie też kontynuował działalność na rzecz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, na którym to terenie działa od wielu lat.

Komentując decyzję bp. Kamińskiego, ks. Lemański powiedział radiu TOK FM, że cofnięcie suspensy oznacza dla niego zakończenie trudnego etapu w życiu i radość z powrotu do aktywnej posługi kapłańskiej.

Do nałożenia suspensy na ks. Wojciecha Lemańskiego w 2014 roku doszło w wyniku wcześniejszego konfliktu wiernych w parafii księdza w Jasienicy.

Ówczesny zwierzchnik ks. Lemańskiego, abp. Henryk Hoser zarzucał mu „konfliktowanie lokalnej społeczności”, „deprecjonowanie osób i posługi biskupów i kapłanów”, „naruszenie dóbr osobistych i dobrego imienia”, „podejmowanie decyzji dotyczących parafii bez zgody kompetentnej władzy kościelnej” oraz „brak współpracy z władzami oświatowymi i samorządowymi”.

W obronie księdza występowała część jego parafian, część natomiast domagała się jego odwołania.

W konsekwencji arcybiskup udzielił księdzu upomnienia kanonicznego i pozbawił go do nauczania w imieniu Kościoła. Odwołania ks. Lemańskiego odrzuciła i  Kongregacja ds. Duchowieństwa Stolicy Apostolskiej, i Sygnatura Apostolska.

Ponieważ ksiądz Lemański wykorzystał wszystkie drogi odwoławcze, abp Hoser udzielił mu kolejnego upomnienia kanonicznego i zakaz występowania w mediach. Kolejnym krokiem było nałożenie na księdza suspensy w sierpniu 2014 roku. Lemański złożył od niej apelację, ale  Kongregacja ds. Duchowieństwa ją odrzuciła.

Czytaj więcej o konflikcie księdza Lemańskiego z przełożonymi:

Abp Hoser wyjaśnia, dlaczego zamknął kościół

Wierzą w księdza, nie w Boga

Prawda według księdza Lemańskiego

Ks. Lemański prosi papieża o ułaskawienie

Źródło: rp.pl/Gość Niedzielny

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL