Koronawirus: Ostrzeżenie dla znanych kurortów

Zakopane wraz z powiatem tatrzańskim znalazło się na liście miejsc, którym grozi zaostrzenie reżimu sanitarnego. Resort zdrowia ogłosił aktualizację stref żółtych i czerwonych.

Aktualizacja: 14.08.2020 06:05 Publikacja: 13.08.2020 18:57

fot. Jose A.

fot. Jose A.

Foto: Flickr

Nowa lista ma obowiązywać od piątku. Opublikowano ją w czwartek – w dniu, w którym padła druga najwyższa liczba zakażeń Covid-19 od początku epidemii. Było ich 811, a 14 osób zmarło. Łącznie jest 54 487 zakażonych i 1844 zmarłych.

Z poprzedniej mapy obostrzeń, obowiązującej od ubiegłej soboty, wypadły powiaty: przemyski i miasto Przemyśl, kępiński, pińczowski oraz jarosławski. W strefie czerwonej , z liczbą ponad 12 zakażeń na 100 tys. mieszkańców, znajdują się powiaty: nowosądecki, Nowy Sącz, rybnicki, Rybnik, wodzisławski, Ruda Śląska, ostrzeszowski, wieluński i Jastrzębia Góra.

Ze strefy czerwonej do żółtej awansował powiat pszczyński. Oprócz tego na żółto świecą się na mapie powiaty: cieszyński, raciborski, Żory, wieruszowski, limanowski, grajewski oraz nowe na liście nowotarski i Biała Podlaska.

Jak tłumaczył wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, Biała Podlaska znalazła się na mapie, bo duże ognisko zakażeń zidentyfikowano wśród weselników.

Poza 18 powiatami z obostrzeniami resort przedstawił listę ostrzegawczą. Powiaty, w których liczba zakażeń zbliża się do 6 na 100 tys. mieszkańców, to: tatrzański, kępiński, bialski, zwoleński i słubiński.

W strefie czerwonej zamknięte są sanatoria i kina, a liczbę osób na weselach i pogrzebach ograniczono do 50, w kościołach do jednej osoby na 4 mkw., a w transporcie publicznym do 50 proc. miejsc siedzących. Wesela są rejestrowane, a maseczkę trzeba nosić wszędzie w miejscach publicznych. W strefie żółtej można organizować imprezy sportowe i kulturalne, a także seanse w kinach, do 25 uczestników. W lokalu i ogródku piwnym może przebywać jedna osoba na 4 mkw., a liczba uczestników uroczystości rodzinnych i wesel została ograniczona do 100. Nie zmieniają się natomiast zasady dotyczące ograniczeń w kościołach, związanych z transportem czy noszeniem maseczek.

Jak zaznaczył minister Cieszyński, zarówno powiaty na liście ostrzegawczej, jak i w strefach czerwonej i żółtej, nie są zamknięte dla turystów, a działalność hoteli nie została ograniczona, jednak wyjeżdżający tam powinni wiedzieć, że jadą w miejsce, w którym mogą zostać zakażeni.

Wcześniej minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że szczepionki przeciwko grypie zostaną zrefundowane dla wszystkich medyków jako dla grupy szczególnie narażonej na zakażenie. Dodał, że tendencje na całym świecie przewidują zaszczepienie w pierwszej kolejności pracowników medycznych w razie wynalezienia szczepionki przeciw koronawirusowi.

Wiceminister Cieszyński uściślił, że szczepionki przeznaczone będą dla wszystkich osób uczestniczących w udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Dziś szczepionki przeciwko grypie refundowane są w 50 proc. dla osób powyżej 65. roku życia jako pacjentów z grupy najwyższego ryzyka powikłań pogrypowych.

Medycy będą się mogli zaszczepić już w najbliższych dniach.

– W piątek, po wycenie przez Agencję Technologii Medycznych i Taryfikacji takiego świadczenia, do prezesa NFZ zostanie skierowane polecenie zrefundowania takich świadczeń – zapewnił minister. Dodał, że refundacja apteczna pozostaje bez zmian i seniorów nadal obowiązuje 50-procentowa odpłatność (ok. 22 zł – przyp. red.).

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 783
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 782
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 779
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 778
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 777