fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Epidemia w Polsce: Nowa lista powiatów objętych obostrzeniami

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę powiatów, na terenie których z uwagi na wzrost liczby zakażeń koronawirusem obowiązują dodatkowe obostrzenia. Od 14 sierpnia listy "czerwona" i "żółta" obejmą po dziewięć powiatów.

O wprowadzeniu nowych zasad w związku z epidemią rząd poinformował przed tygodniem. - Wprowadzamy nowe obostrzenia w sposób zregionalizowany - mówił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Zaznaczył, że kraj podzielony został na trzy strefy - zieloną, żółtą i czerwoną. Resort dokonał podziału według liczby nowych przypadków SARS-CoV-2 na 10 tys. mieszkańców. Jeśli zakażeń jest więcej niż 12 na 10 tys. osób, to powiat klasyfikowany jest jako czerwony, jeśli od 6 do 12 - żółty, a jeśli mniej niż 6 - to zielony.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: Trzeci raz ponad 800 zakażeń w ciągu doby

Do strefy czerwonej zaliczono powiaty: ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik i wodzisławski, do strefy żółtej: wieruszowski, Jastrzębie Zdrój, jarosławski, Żory, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski i Przemyśl.

Lista miała być aktualizowana dwa razy w tygodniu.

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, zakazana jest działalność parków rozrywki i wesołych miasteczek. Do 50 ograniczono także maksymalną liczbę uczestników wydarzeń rodzinnych, np. wesel i pogrzebów.

W strefie żółtej w weselu czy pogrzebie uczestniczyć może nie więcej niż sto osób. Ograniczona została dozwolona liczba uczestników kongresów i targów, a także widzów imprez sportowych i kulturalnych.

Ograniczenia dotyczą także liczby pasażerów w transporcie zbiorowym.

W czwartek na konferencji prasowej w resorcie zdrowia poinformowano o zmianach na liście. Wiceminister Janusz Cieszyński przypomniał czwartkowe dane o 811 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce (to druga najwyższa dobowa liczba zakażeń od początku epidemii).

Cieszyński powiedział, że w części powiatów, w których zostały wprowadzone obostrzenia, zaobserwowano spadek liczby nowych przypadków. Poinformował, że na nowej liście czerwonych i żółtych stref jest łącznie 18 powiatów.

Jak przekazał wiceminister, Jastrzębie Zdrój zostało przesunięte ze strefy żółtej do czerwonej, natomiast ze strefy czerwonej do żółtej trafił powiat pszczyński.

Ze strefy żółtej wykreślono sześć powiatów i dodano pięć.

Zmiany będą obowiązywać od 14 sierpnia.

Nowa lista powiatów "czerwonych" obejmuje powiaty: nowosądecki, rybnicki, wodzisławski, ostrzeszowski i wieluński oraz Jastrzębie-Zdrój, Nowy Sącz, Rudę Śląską i Rybnik.

Na liście "żółtej" znalazły się powiaty: pszczyński, cieszyński, wieruszowski, raciborski, limanowski, grajewski i nowotarski oraz Biała Podlaska i Żory.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA