fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

USA: Donald Trump chciał wysłać chorych na COVID-19 do Guantanamo

AFP
W pierwszych dniach pandemii koronawirusa prezydent Donald Trump opowiadał się za wysyłaniem Amerykanów, którzy zachorowali na Covid-19 za granicą, do Zatoki Guantanamo.

Doniesienia o pomyśle ówczesnego amerykańskiego prezydenta znalazły się w książce "Nightmare Scenario" ("Koszmarny scenariusz") autorstwa Yasmeen Abutaleb i Damiana Paletty, dwóch reporterów "Washington Post". Fragment książki został opublikowany w poniedziałek.

Dziennik podaje, że na spotkaniu w Białym Domu, w lutym ubiegłego roku, Trump zapytał swoich doradców: "Nie mamy jakiejś wyspy, która jest naszą własnością? A co z Guantanamo?". Na wyspę mieliby być wysyłani obywatele USA, którzy zakazili się za granicą.

Prezydent miał mówić również, że "importujemy towary, nie będziemy sprowadzać wirusa".

Współpracownicy Trumpa zablokowali ten pomysł, gdy prezydent ponownie poruszył tę kwestię.

USA posiadają zatokę Guantanamo na podstawie spornej wieloletniej umowy z Kubą. Znajduje się tam więzienia dla podejrzanych o terroryzm.

Autorzy książki wracają również do marca 2020 roku. Wówczas prezydent miał krzyczeć do sekretarza zdrowia i opieki społecznej, że "wykonywane testy go wykończą". "Przegram z tego powodu wybory. Jaki idiota kazał rządowi federalnemu zrobić testy?" - mówił Trump.

Wytknięto również organizacyjny chaos. "Toksyczne środowisko, w którym bez względu na to, gdzie się obróciłeś, ktoś był gotowy urwać ci głowę lub groził zwolnieniem" - napisali autorzy książki.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA