fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Belgia ujawniła cenę szczepionki na COVID. Pfizer: Złamanie klauzuli poufności

szczepionka na COVID firm Pfizer i BioNTech
AFP
Belgijska sekretarz stanu ds. budżetu ujawniła cenę, za jaką Belgia kupiła szczepionki na COVID od firmy Pfizer. Amerykański koncern farmaceutyczny ocenił, że doszło do złamania klauzuli poufności.

Po 30-godzinnej debacie nad budżetem w parlamencie sekretarz stanu ds. budżetu i ochrony konsumentów przy Ministerstwie Sprawiedliwości Eva De Bleeker opublikowała na Twitterze tabelę zawierającą liczbę dawek oraz cenę za jedną dawkę każdej szczepionki. Później sekretarz usunęła tweet.

Czytaj także: Premier Morawiecki apeluje, by zachowywać się, jakby była godzina policyjna

Z tabeli wynikało, że rząd Belgii zapłacił 12 euro (54 zł) za dawkę, by kupić ok. 5 mln szczepionek Pfizer / BioNTech.

Elisabeth Schraepen, rzeczniczka Pfizera na kraje Beneluksu powiedziała dziennikowi "Le Soir", że opublikowanie szczegółów było naruszeniem klauzuli poufności. - W umowie z Komisją Europejską ceny są objęte klauzulą poufności - stwierdziła.

Według źródeł agencji Reutera, UE zgodziła się zapłacić 15,5 euro (70 zł) za dawkę szczepionki Pfizer / BioNTech. Informator agencji przekazał, że cena, którą zapłaciła Belgia, nie uwzględnia niepodlegających zwrotowi przedpłat w wysokości setek milionów euro, które UE przekazała producentom szczepionek, by zabezpieczyć dostawy na teren Wspólnoty. Pozostałą część ceny pokrywają rządy poszczególnych państw.

Czytaj także:
Rzecznik MZ: Gospodarka musi ustąpić zdrowiu i życiu

Rzecznik Komisji Europejskiej nie chciał komentować sprawy. - Wszystko, co dotyczy szczepionek i ich cen jest objęte klauzulą poufności, w interesie społeczeństwa oraz w interesie trwających negocjacji - oświadczył.

Europejska Agencja Leków poinformowała, że 21 grudnia panel ekspertów dokona oceny szczepionki Pfizer / BioNTech, a szczepienia w Unii Europejskiej mogłyby się rozpocząć 27 grudnia.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA