fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Ratownicy górniczy będą pracować w szpitalach tymczasowych

Chory na łóżku szpitalnym
AFP
Lada dzień na Śląsku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym zostanie uruchomiony pierwszy w regionie szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19. Kolejne dwa - w ramach pomocy spółek skarbu państwa - powstają na lotnisku w Pyrzowicach i Ustroniu.

Dzisiaj zakończyła się budowa i testowanie instalacji m.in. tlenowej i wentylacyjnej w głównej strefie tzw. czerwonej szpitala tymczasowego w MCK. Kończą się także prace w części administracyjnej, diagnostycznej i zabiegowej. Ta ostatnia będzie składać się z gabinetów do badań i zabiegów ze sprzętem do diagnostyki obrazowej, czyli m.in. z tomografem, aparatem RTG, USG, EKG - poinformował – wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Trwają roboty wykończeniowe także gabinetów lekarskich, pielęgniarskich, czy zaplecza aptecznego. Gotowe są już łazienki z kabinami prysznicowymi. 

W organizacji tymczasowej placówki pomagają Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, który przywieźli i rozstawili zestaw agregatów prądotwórczych, zwanych kontenerową elektrownią polową KEB – 900, potrzebnych przede wszystkim dla łóżek respiratorowych. Z Agencji Rezerw Materiałowych dostarczane są kolejne sprzęty i aparatury. Pod koniec przyszłego tygodnia, jak zapewnia wojewoda, szpital powinien być w pełnej gotowości do przyjęcia pacjentów.

Nadal trwa nabór służb medycznych - poprzez specjalną stronę internetową www.szpitaldlaslaska.pl zgłosiło się już ponad 550 osób z kadry medycznej, technicznej oraz do opieki nad pacjentami. - Blisko 60 z chętnych to lekarzy różnych specjalizacji i obecnie szpital MSWiA w Katowicach szczegółowo weryfikuje zgłoszenia oraz podpisuje pierwsze umowy - wyjaśnia Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody.

Do pomocy przy pacjentach zgłaszają się ratownicy górniczy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Polskiej Grupy Górniczej - mają stanowić wsparcie kadry medycznej. Z PGG 50 ratowników z katowickich kopalń będzie pracować w szpitalu tymczasowym. Trwa nabór ochotników w JSW. Pomoc zadeklarował także Węglokoks.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA