fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Izraelski lockdown przynosi efekty? Wskaźniki spadają

AFP
W Izraelu z powodu Covid-19 zanotowano 26 kolejnych zgonów spowodowanych zakażeniem koronawirusem. Kraj będzie ponownie otwierał swoją gospodarkę.

Izrael odnotował 26 nowych zgonów z powodu koronawirusa w ciągu ostatnich 30 godzin, zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia, opublikowanymi w sobotę wieczorem. Liczba potwierdzonych nowych przypadków zakażenia i odsetek testów z dodatnimi wynikami nadal spadają, przed częściowym ponownym otwarciem gospodarki, zaplanowanym na niedzielę. Niektóre ograniczenia będą zniesione po czterech tygodniach obowiązywania.

Według Ministerstwa Zdrowia w piątek dodatni wynik testu uzyskało 1469 osób na 34 640 wykonanych testów. Daje to odsetek dodatnich wyników na poziomie 4,2 proc. W czwartek potwierdzono 1608 nowych zakażeń na 37 487 testów. To jedne z najniższych wskaźników od lipca.

Z ponad 302 tys. przypadków koronawirusa od początku pandemii, Izrael ma obecnie 35212 aktywnych, z czego 689 pacjentów jest w ciężkim stanie (238 pod respiratorami), kolejnych 210 w stanie umiarkowanym, a reszta to pacjenci bezobjawowi lub skąpoobjawowi.

Najnowsze dane spełniają założenie rządu, jakim było zejście poniżej 2 tys. nowych przypadków na dobę, przed niedzielnym złagodzeniem niektórych ograniczeń. Rekordowy dobowy przyrost w Izraelu to 11 tys.

Izraelski rząd ustalił w czwartek zniesienie części obostrzeń w przemieszczaniu się, umożliwienie odwiedzania domów znajomych (pod warunkiem przestrzegania ograniczeń co do liczby gromadzących się osób - 10 w pomieszczeniach, 20 na zewnątrz), ponowne otwarcie przedszkoli i żłobków; umożliwienie restauracjom wydawania jedzenia na wynos oraz kilku innych ograniczeń. Ponownie otwarte, pod pewnymi ograniczeniami, mają być ośrodki kultu, w tym Ściana Płaczu.

Oczekiwano, że rząd utrzyma ostrzejsze ograniczenia dla miast o wysokim współczynniku zachorowalności. Ale ostatecznie nie zdecydowano się na to, ponieważ taka decyzja, zdaniem urzędników, mogła wywołać „bunt obywatelski” - pisze „Times of Israel”.

W sobotę przeprowadzono też szeroko zakrojone testy na koronawirusa, dla pracowników przedszkoli i żłobków, aby zapobiec tworzeniu się nowych ognisk epidemii.

Źródło: rp.pl/ TOI
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA