fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

"Gorszy niż Moria". Uchodźcy krytycznie o nowym obozie

AFP
Uchodźcy przebywający na greckiej wyspie Lesbos nazywali obóz Moria "piekłem" lub "dżunglą". Nowo powstały ośrodek dla osób ubiegających się o azyl może być ich zdaniem jeszcze gorszym miejscem.

Miesiąc po pożarze, który niemal doszczętnie zniszczył obóz Moria, pozostawiając blisko 13 tys. osób bez dachu nad głową, uchodźcy są dalecy od zadowolenia z warunków panujących w nowym, mniejszym obiekcie w pobliżu.

- Nowy obóz jest gorszy od Morii - mówi 17-letni Murtaza z Afganistanu. - Tam są tylko namioty. Nie ma lekarstw, nie ma prądu do gotowania, nikt nie wie, co się stanie, gdy zacznie padać - dodaje.

Uchodźcy nie mają dostępu do bieżącej wody. Jest im dostarczana ciężarówkami. Kąpią się i piorą swoje ubrania na pobliskich plażach. Władze zapewniają, że na miejscu jest dostęp do toalet, ale zdaniem mieszkańców są one zawsze brudne, dlatego wiele osób woli do tego celu korzystać z morza.

- Nie mamy żadnych pryszniców, ani wystarczającej ilości toalet. Chcę wrócić do domu - mówi Ibrahim, azylant z Burundi. Jak wielu innych, stracił swój dobytek w pożarze Morii.

Aby uzupełnić zapasy żywności, muszą chodzić do najbliższego supermarketu. Ich obecność nie podoba się natomiast okolicznym mieszkańcom.

W związku z pożarem aresztowano sześciu młodych Afgańczyków. Zaprzeczają, by mieli związek z podpaleniem.

Koronawirus w obozie

W Morii ponad 30 osób uzyskało dodatni wynik na obecność koronawirusa. W nowym obozie takich osób jest już ponad 240. Niemal 90 przebywa w izolacji.

W obozie mieszka obecnie około 8,5 tys. uchodźców. 

Na początku tego roku władze Grecji podkreśliły, że potrzebne są nowe, bezpieczniejsze obozy na wyspach, aby odizolować tysiące przebywających tam osób ubiegających się o azyl od wirusa. Lokalni urzędnicy i mieszkańcy wyspy sprzeciwiają się temu pomysłowi.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA