fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Unia Europejska otworzy się na 14 krajów. Na liście zabrakło USA

AdobeStock
Stolice europejskie wspólnie ustaliły listę krajów, z których od 1 lipca będą możliwe podróże do Unii Europejskiej. Znalazły się na niej między innymi Tunezja, Maroko i Czarnogóra. Zabrakło natomiast Turcji, Egiptu oraz Stanów Zjednoczonych.

Od 1 lipca Unia Europejska będzie przyjmować podróżnych z Algierii, Australii, Kanady, Gruzji, Japonii, Czarnogóry, Maroko, Nowej Zelandii, Rwandy, Serbii, Korei Południowej, Tajlandii, Tunezji i Urugwaju. Mieszkańcy mikropaństw europejskich - Andory, Monako, San Marino i Watykanu - będą traktowani, jakby byli rezydentami UE. Na liście nie ma między innymi Stanów Zjednoczonych. 

Ze względu na to, że to władze państw członkowskich są odpowiedzialne za otwieranie i zamykanie granic, zalecenie Rady nie jest prawnie wiążącym instrumentem. Rekomendacja ta ma sprawić jednak, że będzie się to działo w skoordynowany sposób.

Kryteria brane pod uwagę przy znoszeniu obecnych ograniczeń w podróży, obejmują sytuację epidemiologiczną oraz środki, które ograniczają rozprzestrzenianie się koronawirusa. Pod uwagę wzięto też względy gospodarcze i społeczne.

Tworząc listę szczególną uwagę zwrócono na liczbę nowych przypadków COVID-19 zanotowaną w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Miała być ona zbliżona do średniej unijnej. W połowie czerwca było to 16 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Kraje, na które otwiera się Unia Europejska powinny mieć również stabilny lub malejący trend zakażeń w przeciągu 14 dni. Pod uwagę wzięto także ogólną reakcję krajów na pandemię w tym między innymi liczbę przeprowadzanych testów czy wprowadzone ograniczenia.

Lista krajów, na które otwarta jest UE może być aktualizowana co dwa tygodnie. Rada UE będzie konsultowała decyzje z Komisją Europejską oraz agencjami i służbami UE.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA