fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Korea Północna

Raport ONZ: Korea Płn. nadal pracuje nad bronią atomową

AFP
Korea Północna kontynuuje rozwój swojego programu atomowego, a kilka państw świata uważa, że Pjongjang "prawdopodobnie opracował zminiaturyzowane głowice jądrowe, w które można wyposażyć rakiety balistyczne" - wynika z raportu ONZ, o którym pisze Reuters.

Raport przygotowany przez niezależny panel ekspertów, monitorujących przestrzeganie sankcji nałożonych przez ONZ, wskazuje, iż niektóre kraje (autorzy raportu nie wskazują o jakie konkretnie państwa chodzi) są zdania, iż sześć testów głowic atomowych przeprowadzonych przez Koreę Północną w przeszłości, prawdopodobnie pomogło Pjongjangowi w opracowaniu zminiaturyzowanych głowic. 

Ostatnią próbę atomową Korea Północna przeprowadziła we wrześniu 2017 roku. Pjongjang twierdził wówczas, że przeprowadził próbną eksplozję bomby wodorowej.

Raport ONZ, opisywany przez Reuters, trafił w poniedziałek do komitetu ds. sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

"Koreańska Republika Ludowo Demokratyczna kontynuuje swój program atomowy, w tym produkcję wysoko wzbogaconego uranu i budowę eksperymentalnego reaktora na wodę lekką. Państwa członkowskie oceniają, że KRLD nadal produkuje broń atomową" - czytamy w raporcie.

W raporcie czytamy też, że jedno państwo - którego autorzy nie wymieniają z nazwy - ocenia, iż Korea Północna może prowadzić dalsze prace badawcze nad miniaturyzacją - m.in. w celu opracowania rakiet wielogłowicowych.

W związku ze swoim programem atomowym Korea Północna jest poddawana sankcjom ONZ od 2006 roku. RB ONZ stale zaostrza te sankcje, aby odciąć Pjongjang od źródeł finansowania programu atomowego.

W 2018 roku, po szczycie w Singapurze, gdzie spotkali się Kim Dzong Un i prezydent USA Donald Trump, przywódca Korei Północnej zobowiązał się do działania na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Jednak działania w zakresie denuklearyzacji Korei Północnej są - zdaniem przedstawicieli USA - niewystarczające.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA