Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 30.08.2020 15:12 Publikacja: 30.08.2020 00:01
Foto: Adobe Stock
Sąd Najwyższy 16 grudnia 2019 r. w poszerzonym składzie siedmiu sędziów w sprawie III CZP 7/19 podjął ważną uchwałę rozstrzygającą wątpliwości co do skutków ogłoszenia upadłości konsumenckiej w odniesieniu do majątku objętego wspólnością ustawową małżonków.
Wątpliwości te dotyczyły stosowania w upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej art. 124 ust. 1 zdanie drugie prawa upadłościowego (dalej: pu). Zgodnie z tym przepisem, jeżeli w chwili ogłoszenia upadłości małżonkowie pozostawali w ustroju wspólności majątkowej (ustawowej lub umownej), ich majątek wspólny wchodzi do masy upadłości, a jego podział jest niedopuszczalny. Brzmienie przepisu nie pozostawia wątpliwości, że do masy upadłości wchodzi cały majątek wspólny, mimo że z chwilą powstania rozdzielności majątkowej (co jest obligatoryjnym skutkiem ogłoszenia upadłości jednego z małżonków) udział w nim przysługuje również współmałżonkowi upadłego. Małżonek upadłego może jedynie zgłosić do masy upadłości swoją wierzytelność z tytułu udziału w majątku wspólnym. Wierzytelność ta jest zaspokajana w drugiej kategorii proporcjonalnie z innymi nieuprzywilejowanymi wierzytelnościami. W praktyce oznacza to prawie pewne pozbawienie małżonka prawa do uzyskania przysługującego mu udziału w majątku wspólnym.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wakaty sędziowskie w Trybunale Konstytucyjnym należy niezwłocznie obsadzić – radzą konstytucjonaliści. Choć nie...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Mogą się zdarzyć sytuacje, które podważą umocowanie Karola Nawrockiego do pełnienia urzędu – mówi „Rz” prof. Mar...
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka po raz kolejny odroczyła pracę nad projektami zmian w prawie o...
MEN informuje, że jeśli szkoła omyłkowo wystawiła świadectwo na nieprawidłowym blankiecie lub użyła wzoru, który...
Młody zarabiający na etacie albo zleceniu może być zwolniony z PIT. Ale jeśli przekroczy limit dochodów, rodzic...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas