fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Od 1 września prawie wszystkie torebki foliowe z opłatą recyklingową

Peteruetz/CC BY-SA 4.0
Od 1 września 2019 r. wszystkie torby z tworzyw sztucznych, poza tzw. zrywkami na owoce i warzywa, będą objęte opłatą recyklingową. Zapłacimy za nie co najmniej 20 groszy plus VAT.

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, obowiązującymi od 1 stycznia 2018 r., opłatą recyklingową objęte są torby z tworzywa sztucznego o grubości od 15 do 50 mikrometrów. Bezpłatne są tzw. zrywki. 4 lipca Sejm przyjął nowelizację tzw. ustawy śmieciowej, która rozszerza  opłatę recyklingową  na torby powyżej 50 mikrometrów.

Jak wyjaśniał dziś w radiowej Jedynce minister ochrony środowiska Henryk Kowalczyk, dotychczasowe przepisy nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, bo są  obchodzone przez właścicieli sklepów. Klientom oferuje się torby z tworzywa sztucznego o nieco większej grubości niż 50 mikrometrów, czyli np. 51 mikrometrów. Takie torby nie podlegają opłacie recyklingowej i sklepy mogą je sprzedawać  za dowolną opłatą lub nawet rozdawać za darmo.

Nowelizacja przepisów ma zapobiec nadużyciom i nakłonić kupujących, by przychodzili na zakupy z torbami wielokrotnego użytku.

- Efektów ekologicznych nie osiągnęliśmy, sklepy przerzuciły się na grubsze torebki. Stąd decyzja, aby objąć opłatami wszystkie foliówki powyżej 15 mikrometrów – mówił minister Kowalczyk w radiowej Jedynce.

Opłata recyklingowa wynosi 20 groszy od jednej torby, ale klient kupujący torbę w sklepie musi jeszcze zapłacić 23 proc. VAT.

Ministerstwo Finansów już policzyło, ile budżet zarobi na nowych przepisach. W 2019 roku dochody z foliówek były prognozowane na 262 mln zł, a w 2020 r. mają wynieść ponad 1,4 mld zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA