Koronawirus: Jak odstąpić od umowy? Czy dostanę zwrot wpłat?

Ułatwienia dla branży turystycznej mają polegać na zmianie zasad odstąpienia od umowy i zwrotu wpłat dokonanych przez klientów na rzecz organizatora turystyki.

Aktualizacja: 03.04.2020 16:35 Publikacja: 02.04.2020 19:58

Koronawirus: Jak odstąpić od umowy? Czy dostanę zwrot wpłat?

Foto: Adobe Stock

Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 (...), czyli tzw. tarcza antykryzysowa, przewiduje także regulacje dotyczące jednej z najbardziej poszkodowanych – branży turystycznej.

Szczegółowy zapis ustawy przewiduje:

1) Wydłużenie terminu uzyskania przymiotu skuteczności odstąpienia od lub rozwiązania umowy o organizację imprezy turystycznej z powodu epidemii do 180 dni od dnia powiadomienia przez podróżnego o odstąpieniu od umowy przez podróżnego lub powiadomienia o rozwiązaniu umowy przez organizatora turystyki. Oznacza to, że o ten okres wydłuży się obowiązek organizatora turystyki do zwrotu podróżnemu poniesionych opłat i wpłat (art. 47 ust. 6 ustawy z 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych).

2)n Odstąpienie od umowy bądź jej rozwiązanie, o którym mowa, nie będzie skuteczne w przypadku wyrażenia przez podróżnego zgody na otrzymanie w zamian od organizatora turystyki vouchera do realizacji na poczet przyszłych imprez turystycznych w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna. Wartość takiego vouchera nie może być niższa niż kwota wpłacona na poczet realizacji dotychczasowej umowy o imprezę turystyczną. Środki odpowiadające wpłatom na poczet realizacji umów o imprezy turystyczne podlegają ochronie na wypadek niewypłacalności organizatora turystyki.

Te zmiany budzą jednak duże wątpliwości.

Znikomy zasięg

Po pierwsze, zasięg regulacji może się okazać znikomy, ponieważ został ograniczony nie tylko przedmiotowo, ale i czasowo.

Ograniczenie przedmiotowe polega na tym, że okres 180 dni na uzyskanie przymiotu skuteczności odstąpienia od lub rozwiązania umowy o świadczenie usług turystycznych nadal będzie obejmować tylko sytuacje odstąpienia od umowy przez podróżnego przed rozpoczęciem imprezy turystycznej i rozwiązanie umowy przez organizatora turystyki. Całkowicie pominięte są pozostałe przypadki odstąpienia od lub rozwiązania zawartej umowy o świadczenie usług turystycznych, jak również przypadki żądania odszkodowania lub zadośćuczynienia za niezgodność realizacji umowy z jej treścią przy braku odstąpienia lub rozwiązania.

Bezpośredni związek

Po drugie regulacja – podobnie jak sama ustawa – odnosi się tylko do odstąpienia od umowy lub jej rozwiązania w bezpośrednim związku z wybuchem epidemii wirusa. Nasuwa to wątpliwości interpretacyjne, co w sytuacji, kiedy odstąpienie od umowy lub jej rozwiązanie było tylko pośrednio związane z tym wybuchem.

Ponieważ wykładnia językowa prowadzi do jednoznacznych i logicznych rezultatów, wydaje się, że trzeba przyjąć węższe rozumienie przepisu i wyłączyć spod obowiązywania regulacji te czynności odstąpienia od lub rozwiązania umowy, które były spowodowane np. wprowadzeniem nowych przepisów lub też wydaniem danych decyzji przez organy władzy publicznej.

Termin zwrotu

Po trzecie, nasuwa się wątpliwość, kiedy organizatorzy turystyki będą mogli skorzystać z uprawnienia do zwrotu wpłat przekazanych na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny wynikającego z obecnych przepisów (art. 13 ust. 1 i 2 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych), ponieważ organizatorzy turystyki będą mogli przecież wystąpić o zwrot wpłat po odstąpieniu od umowy lub jej rozwiązaniu, a wprowadzane przepisy przewidują, że odstąpienie od umowy lub jej rozwiązanie we wskazanych przypadkach będzie stawało się skuteczne po upływie 180 dni.

Zmiana na voucher

Po czwarte, możliwość zrezygnowania z odstąpienia od umowy lub jej rozwiązania w zamian za otrzymanie przez podróżnego vouchera wydaje się nierealna. Do takiej zmiany świadczenia nie jest wymagana regulacja ustawowa. Strony umowy zawsze mogą się porozumieć. Wątpliwe jest natomiast, czy w tak niestabilnym czasie podróżni, zamiast wyjeżdżać na wakacje, nie będą woleli odzyskać wpłaconych środków. Same zaś świadczenia określone w voucherach organizator nadal będzie musiał opłacić.

Tarcza antykryzysowa - poradnik prawny

Zdaniem autora

Paweł M. Wójcik, adwokat LL.M. RWW.legal Rusin Wójcik S.K.A.

Analiza skutków nowych przepisów sugeruje, że ich celem nie jest rozwiązanie problemu organizatorów turystyki, a jedynie odłożenie go w czasie. Zasadne jest założenie, że organizatorzy w następnych miesiącach nie będą w stanie prowadzić normalnej działalności, a popyt na usługi turystyczne będzie znikomy. Pozostaje wątpliwe, czy banki będą w stanie udzielać organizatorom kredytów pomostowych i czy organizatorzy turystyki będą spełniali wymogi, aby taki kredyt uzyskać. Natomiast pieniądze, które organizatorzy turystyki muszą zwrócić na skutek odstąpienia od umowy lub jej rozwiązania, nadal będą podlegały zwrotowi. Trudno oprzeć się wrażeniu, że intencją ustawy jest nie tyle zapobieżenie niewypłacalności organizatorów turystyki, ile rozłożenie tego procesu w czasie, aby nie był on kolejnym szokiem dla gospodarki.

Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 (...), czyli tzw. tarcza antykryzysowa, przewiduje także regulacje dotyczące jednej z najbardziej poszkodowanych – branży turystycznej.

Szczegółowy zapis ustawy przewiduje:

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona