fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Sąd Najwyższy: Holandia odpowiedzialna za Srebrenicę w 10 proc.

AFP
Holenderski sąd najwyższy podtrzymał wyrok na mocy którego Holandia była częściowo odpowiedzialna za śmierć 350 osób w czasie masakry w bośniackiej Srebrenicy - informuje BBC.

Zdaniem sądu Holandia odpowiada za masakrę w 10 procentach, ponieważ takie było prawdopodobieństwo, że holenderscy żołnierze mogli powstrzymać masakrę.

W 1995 roku bośniaccy Serbowie zabili łącznie 8 tys. muzułmanów w Srebrenicy w 1995 roku.

Holenderscy żołnierze sił pokojowych ONZ znajdowali się w mieście, gdy zostało ono zajęte przez Serbów.

W 2002 roku raport ws. roli, jaką holenderscy żołnierze odegrali w czasie masakry doprowadził do dymisji holenderskiego rządu.

Teraz Sąd Najwyższy orzekł, że gdyby Holendrzy udzielili schronienia muzułmanom ze Srebrenicy, byłoby jedynie 10 proc. szans, że nie wpadliby oni w ręce Serbów, więc odpowiedzialność Holandii w tej sprawie wynosi właśnie tyle.

Wyrok kończy postępowanie w długoletnim procesie między Holandią a pozywającymi ją krewnymi ofiar określanymi jako "Matki ze Srebrenicy".

"Matki ze Srebrenicy" chciały uznania odpowiedzialności Holendrów za śmierć wszystkich 8 tysięcy ofiar w mieście. Holenderski rząd utrzymywał, że Holandia nie ponosi winy za masakrę.

Sąd apelacyjny uznał wcześniej, że odpowiedzialność Holandii za masakrę wynosi 30 procent.

W czasie wojny na Bałkanach tysiące muzułmanów schroniło się w Srebrenicy, której - z mandatem ONZ - bronili holenderscy żołnierze.

Ale lekko uzbrojeni Holendrzy skapitulowali w czasie ofensywy Serbów na miasto i wydalili ze swojej bazy setki muzułmanów, którzy zostali następnie zamordowani przez Serbów.

Sąd Najwyższy oszacował, że żołnierze bezprawnie ewakuowali z bazy 350 osób, którym "odebrali szansę na uniknięcie wpadnięcia w ręce Serbów".

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA