fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Chiny pokazały nowy niszczyciel. Prezydent Xi na paradzie

AFP
Z okazji 70. rocznicy powstania chińskiej marynarki wojennej zorganizowano dużą paradę, której przyglądał się prezydent Xi Jinping. Chińczycy pokazali pierwszy ze swoich nowych niszczycieli.

Prezydent Xi Jinping osobiście nadzoruje plan odnowy chińskiej armii. Działania te przewidują wprowadzenie do służby m.in. nowych samolotów odrzutowych i lotniskowców. Pekin chce wzmocnić także swoją obecność na Morzu Południowochińskim i wokół rządzonego przez siebie Tajwanu.

Najwięcej zmian objęło marynarkę wojenną. Chińczycy chcą w ten sposób zapewnić ochronę swoich ważnych szlaków handlowych.

Dzisiejszy pokaz został zorganizowany u wybrzeży portowego miasta Qingdao. Mimo oczekiwań, nie zaprezentowano pierwszego lotniskowca rodzimej produkcji. Nadal trwają jego próby morskie.

Chińska telewizja państwowa wyemitowała nagranie, na którym widać natomiast nowy niszczyciel. Szczegóły dotyczące nowej jednostki były trudne do ustalenia z powodu gęstej mgły i deszczu. Pekin zapowiedział, że pokaże również nowe okręty podwodne z napędem jądrowym. 

Xi Jinping powiedział dziś na spotkaniu z oficerami marynarki wojennej, że państwa powinny ze sobą współpracować w celu zapewnienia pokoju i porządku na morzach. - Chińczycy kochają pokój, nieprzerwanie dążą do pokojowego rozwoju - powiedział. 

- Każdy powinien szanować siebie nawzajem, traktować innych na równi, wzmacniać dialog i wymianę morską. Nie możemy uciekać się do używania siły lub gróźb pod najmniejszym pretekstem - dodał.

Źródło: reuters
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA