fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt na Ukrainie

Ukraina apeluje o odebranie Rosji prawa weta w RB ONZ

Sierhij Kislitsja
ShamrockUA, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons
Stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ, Serhij Kislitsja, wezwał ONZ do pozbawienia Rosji prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, w związku z faktem, że kraj ten jest agresorem prowadzącym wojnę przeciw Ukrainie - podaje agencja UNIAN.

Rosja - obok USA, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji - jest stałym członkiem RB ONZ i jako taki dysponuje prawem weta na forum Rady.

W skład Rady Bezpieczeństwa wchodzi też 10 niestałych członków, wybieranych na dwa lata. Członkowie ci nie dysponują prawem weta.

Przedstawiciel Ukrainy w czasie debaty na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ stwierdził, że Rosja jako "strona konfliktu, niewybierany członek RB ONZ", powinna być pozbawiona swojego prawa do weta (w RB ONZ).

Kislitsja zwrócił przy tym uwagę, że Rosja nie jest wymieniona w artykule 23 Karty Narodów Zjednoczonych, w którym wskazani są stali członkowie RB ONZ (jest tam mowa o ZSRR, którego sukcesorem jest Rosja - red.).

- Rosja nie może i nie będzie - co do zasady - mediatorem w konflikcie, który sama rozpoczęła i w którym bierze udział od pierwszego dnia agresji - mówił ukraiński dyplomata.

Kislitsja wypowiedzi rosyjskich urzędników o roli Rosji jako mediatora w czasie konfliktu w Donbasie określił mianem "oburzających".

Źródło: UNIAN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA