fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt na Ukrainie

Nadija Sawczenko nie chce wymiany

AFP
Nadija Sawczenko nie chce, by wymieniono ją na dwóch żołnierzy rosyjskiego specnazu, ujętych w Donbasie na wschodniej Ukrainie. Rosjanie zostali wczoraj skazani na 14 lat więzienia

Na kary 14 lat więzienia skazał sąd rejonowy w Kijowie dwóch żołnierzy rosyjskiego specnazu, ujętych w Donbasie na wschodniej Ukrainie, gdzie walczyli oni w szeregach prorosyjskich separatystów. Czytaj więcej

Rosja i Ukraina prowadzą negocjacje w sprawie wymiany żołnierzy na skazaną na 22 lata Nadiję Sawczenkę. Ukrainka nie chce, by do takiej wymiany doszło. 

Ilia Nowikow, adwokat kobiet mówi, że jego klientka odrzuca taką możliwość, ale jej zdanie nie będzie brane pod uwagę - informuje agencja Ria Novosti. Adwokat zamierza osobiście spotkać się z ukraińskimi obrońcami rosyjskich żołnierzy, by omówić szczegóły ewentualnej wymiany.

Wyrok 22 lat pozbawienia wolności Sawczenko usłyszała 22 marca, a uprawomocnił się on 5 kwietnia. Lotniczka oświadczyła, że nie będzie się od niego odwoływała. Sawczenko uznała, iż nie ma co liczyć na sprawiedliwość w rosyjskich sądach, a więc nie ma sensu składać apelacji.

Sąd w Doniecku w obwodzie rostowskim na południu Rosji uznał Sawczenko za współwinną śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w 2014 roku. Lotniczka nie przyznała się do winy i twierdzi, że została uprowadzona do Rosji przez prorosyjskich separatystów, zanim dziennikarze zostali zabici.

Sawczenko od kilkunastu dni prowadzi protest głodowy. Jej siostra poinformowała, że stan zdrowia kobiety jest bardzo zły. Lekarze w areszcie śledczym dokarmiają ją dożylnie.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA