fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Strefa Gazy: Izrael i Hamas zgodziły się na zawieszenie broni

AFP
- Porozumienie ws. zawieszenia broni (w Strefie Gazy) wchodzi w życie o 4:30 rano (czasu lokalnego) - poinformował w rozmowie z Reutersem przedstawiciel palestyńskich władz Strefy Gazy.

O zawieszeniu broni poinformowała również należąca do rządzącego w Strefie Gazy Hamasu stacja telewizyjna.

Zawieszenie broni - po serii ataków rakietowych na Izrael z terytorium Strefy Gazy oraz odwetowych nalotów izraelskiego lotnictwa - zostało wynegocjowane z udziałem mediatorów z Egiptu.

Od soboty w stronę Izraela wystrzelono ze Strefy Gazy ponad 600 rakiet (wiele z nich przechwycił izraelski system obrony przeciwrakietowej - tzw. Żelazna Kopuła). W odpowiedzi izraelskie lotnictwo zaatakowało setki celów związanych z Hamasem i Islamskim Dżihadem w Strefie Gazy.

W wyniku obustronnych ataków zginęło czterech Izraelczyków i 23 Palestyńczyków, w tym dwie ciężarne matki i niemowlę - wylicza izraelski "Haaretz".

W związku z atakami rakietowymi w południowej części Izraela odwołano zajęcia w szkołach, a izraelska armia jeszcze w niedzielę informowała, że spodziewa się zaostrzenia konfliktu w nadchodzących dniach. 

Hamas miał zdecydować się na przeprowadzenie ataków na Izrael, w związku z niezadowoleniem z tego, że izraelski rząd zbyt wolno wciela w życie postanowienia porozumienia zawartego między obiema stronami.

Tymczasem prezydent Donald Trump napisał na Twitterze, że USA "wspierają w 100 proc. Izrael w obronie jego obywateli".

Źródło: Haaretz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA