fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Turcja: Nasza palestyńska ambasada będzie w Jerozolimie

afp
Turcja wyjdzie z inicjatywą, by Organizacja Narodów Zjednoczonych anulowała decyzję USA o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela - zapowiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Jego zdaniem jest to kwestia "sprawiedliwości, a nie rewanżu".

- Będziemy pracować, by anulować niesprawiedliwą decyzję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ; jeśli pojawi się tam weto, to skierujemy sprawę do Zgromadzenia Ogólnego ONZ - przekazał za pośrednictwem telekonferencji Erdogan zgromadzonym na wiecu poparcia dla Palestyńczyków w mieście Konya.

- Nie szukamy rewanżu, ale sprawiedliwości - oświadczył prezydent Turcji. - Jesteśmy muzułmanami, nie możemy dyskryminować, być rasistami czy antysemitami - zaznaczył.

Stany Zjednoczone są stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i mają w niej prawo weta, co oznacza, że każdy ruch w celu anulowania decyzji Waszyngtonu prawdopodobnie zostanie zablokowany - zauważa Reuters.

Dwóch Palestyńczyków zginęło w piątkowych starciach podczas protestów przeciw decyzji amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa w sprawie uznania Jerozolimy za stolicę Izraela - informuje AFP. Jak odnotowuje z kolei agencja dpa, do manifestacji przeciwko decyzji Waszyngtonu doszło w piątek również w Malezji, gdzie tysiące osób zgromadziły się przed ambasadą USA w Kuala Lumpur.

6 grudnia Trump poinformował, że nakazał Departamentowi Stanu USA przygotowanie przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Podkreślił jednocześnie wolę Stanów Zjednoczonych, by pomagać w osiągnięciu porozumienia w konflikcie bliskowschodnim, możliwego do zaakceptowania dla obu stron.

W czwartek na szczycie UE w Brukseli liderzy państw Unii Europejskiej potwierdzili, że "28" będzie respektować międzynarodowy konsensus dotyczący Jerozolimy, zanim ostateczny status tego miasta zostanie uzgodniony w bezpośrednich rozmowach między Izraelczykami a Palestyńczykami. Z kolei skupiająca 57 państw Organizacja Współpracy Islamskiej (OWI) uznała Jerozolimę Wschodnią za stolicę Palestyny.

Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela; prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią część miasta. W Jerozolimie znajduje się wiele izraelskich budynków rządowych, w tym parlament i Sąd Najwyższy.

Turecka ambasada w Palestynie we wschodniej Jerozolimie?

Z kolei turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu oznajmił, że jego państwo otworzy swoją palestyńską ambasadę we wschodniej Jerozolimie, gdy uznane zostanie niepodległe państwo palestyńskie.

Cavusoglu powiedział, że wśród krajów, które jeszcze nie uznały Palestyny, była "silna determinacja". - Kiedy nam się uda, ambasady otworzą się w stolicy niepodległego państwa palestyńskiego, we wschodniej Jerozolimie - powiedział.

Wysiłki na rzecz stworzenia państwa palestyńskiego na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy nie mogą zakończyć się powodzeniem z powodu konfliktu z Izraelem oraz w związku ze spotkami dotyczącymi statusu palestyńskich diasport. Porozumienie z Oslo z 1993 roku ustanowiło Autonomię Palestyńską jako tymczasowego zarządcę części terenów Gazy i Zachodniego Brzegu, ale nie wschodniej Jerozolimy.

Źródło: rp.pl/ pap, Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA