fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Izrael: Żołnierze patrzą jak osadnicy rzucają kamieniami

Twitter
W internecie pojawiło się nagranie, na którym widać jak zamaskowani izraelscy osadnicy obrzucają kamieniami Palestyńczyków na oczach izraelskich żołnierzy, którzy nie reagują na to w żaden sposób. Do incydentu miało dojść w miasteczku Burin, niedaleko Nablusu (Zachodni Brzeg Jordanu).

Całe zdarzenie nagrali przedstawiciele organizacji Yesh Din i Rabini na rzecz Praw Człowieka. Żaden z rzucających kamieniami nie został aresztowany.

 

Yesh Din podaje, że ok. 12:30 w Burin wybuchł pożar. Kiedy na miejscu pojawili się strażacy, grupa zamaskowanych Izraelczyków zaczęła rzucać kamieniami w obserwujących akcję ratunkową Palestyńczyków.

Na nagraniu widać jak w stronę Palestyńczyków rzucone zostają co najmniej trzy kamienie - co obserwują żołnierze stojący niedaleko i patrzący w stronę rzucających. Żołnierze w żaden sposób nie reagują.

Izraelska armia w odpowiedzi na publikację wideo w sieci przez obrońców praw człowieka przekonuje, że nagranie jest zmanipulowane, ponieważ przedstawia to co się działo do pewnego momentu. W komunikacie armii czytamy, że żołnierze pojawili się na miejscu by oddzielić Żydów od Palestyńczyków i że - czego nie widać na nagraniu - chwilę później interweniowali i rozproszyli osadników obrzucając ich granatami hukowymi.

W ostatnich dwóch miesiącach miało dojść do co najmniej dziewięciu ataków osadników żydowskich na Palestyńczyków. W czasie jednego z nich obserwująca Żydów obrzucających kamieniami Palestyńczyków nie podjęła interwencji.

Źródło: Haaretz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA