fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt Polska-Izrael

Sondaż: Czy za „polskie obozy” karać więzieniem

Pixabay
Czy obarczanie narodu polskiego współodpowiedzialnością za zbrodnie nazistowskie powinno być karane więzieniem? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl

„3–7 proc. Polaków brało udział w takiej czy innej formie w Zagładzie, ale 80–90 proc. odnosiło się wobec mordu na Żydach obojętnie. A przeciwieństwem miłości nie jest nienawiść, tylko właśnie obojętność” – mówiła „Rz” Sharon Haskel, deputowana Likudu, partii, której przywódcą jest Benjamin Netanjahu.  

„Oczywiście, że Polacy brali udział w Holokauście. Mówić trzeba o tym otwarcie i uczciwie. Dzisiejsze pokolenie nie jest za to odpowiedzialne. Jeśli jednak milczy lub kłamie, to stwarza swoją własną odpowiedzialność i podważa swoją wartość moralną. Antysemityzm był i pozostaje w naszym kraju endemiczny” – stwierdził w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Włodzimierz Cimoszewicz, były premier.

Prawie połowa badanych uważa, że obarczanie narodu polskiego współodpowiedzialnością za zbrodnie nazistowskie powinno być karane więzieniem. Przeciwnego zdania jest częściej niż co trzeci ankietowany.

Zdania w tej sprawie nie ma co piąty ankietowany.

 

- Częściej pomysł tej kary popierają mężczyźni (50 proc.), osoby do 24 lat (58 proc.), badani o dochodach od 2001 do 3000 zł (51 proc.) oraz mieszkańcy największych miast (49 proc.). Wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia spada odsetek osób, które popierają pomysł wprowadzenia takiej kary - z 59 proc. wśród osób o najniższym poziomie wykształcenia, do 41 proc. wśród badanych o wykształceniu wyższym - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

 

Wcześniejszy sondaż SW Research dla serwisu rp.pl pokazał, że blisko trzy czwarte respondentów uważa, iż naród polski nie ponosi współodpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA