fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt Polska-Izrael

Naczelny rabin Polski: Mam złamane serce

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
To najgorszy moment w relacjach polsko-żydowskich w ostatnich 30 latach. Wypowiedź premiera jest wbrew faktom, to zafałszowanie historii i złamanie ustawy o IPN - mówił naczelny rabin Polski Michael Schudrich w Radiu ZET.

Naczelny rabin Polski wypowiedział się na temat zaognionych stosunków Polska Izrael, które jeszcze się zaostrzyły po sobotniej wypowiedzi premiera Morawieckiego.

Według Schudricha sprzeczne z faktami historycznymi jest stawianie na równi niemieckich, polskich i żydowskich "sprawców" Holokaustu. - to niehistoryczne - mówił rabin.

Dodaje, że dotyczy to również polskich szmalcowników, ale stawianie ich w jednym zdaniu wraz z niemieckimi sprawcami Zagłady sprawia, że się ich upodabnia.

Michael Schudrich przyznał, że obecne stosunki Polska-Izrael są najgorsze od 30 lat. I choć rozumie intencje nowelizacji ustawy o IPN - bronienie dobrego imienia Polski jego zdaniem nie jest antyżydowskie - to za granicą cele tej nowelizacje nie są jasne.

Pytany o to, czy premier powinien za swoje słowa przeprosić, Schudrich odpowiada, że musiałaby to być decyzja Morawieckiego. -  Ja nie będę mu mówił, co powinien robić - stwierdził rabin.

Z kolei ze stwierdzeniem, że słowa polskiego premiera "oznaczają przekroczenie granicy, za którą jest już tylko obłęd", które zawarł w swoim oświadczeniu Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich, Michael Schudrich się zgadza.

- Podpisuję się pod tym. Przez ostatnie 2 tygodnie mam złamane serce - mówił Schudrich w Radiu ZET. Jego zdaniem, fakt, że obozy śmierci w Polsce  były niemieckie, podkreślali ostatnio dobitnie sami Niemcy, ale słowa Morawieckiego o "żydowskich sprawcach" Holokaustu przejdą do historii, bo czy za 100 lat, kiedy ktoś je przeczyta - zrozumie intencje premiera?

Źródło: Radio Zet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA