fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Najemcy biurowi ciągną do Trójmiasta

Budynek Argon – trzeci etap kompleksu Alchemia w Gdańsku.
materiały prasowe
Rozwój rynku powierzchni biurowych w Trójmieście ma znaczący wpływ na poziom bezrobocia

Pod względem wielkości rynku biurowego Trójmiasto znajduje się na podium miast regionalnych w Polsce, zaraz za Krakowem i Wrocławiem. Trójmiejskie zasoby to 693 tys. mkw. – podaje Cresa Polska w najnowszym raporcie. Rynek biurowy w Trójmieście od początku roku powiększył się o 62,5 tys. mkw. Do użytku oddano sześć nieruchomości, w tym trzeci etap Alchemii (36 tys. mkw.), BCB Business Park – B2 (9,2 tys. mkw.) i Tensor Z (6,6 tys. mkw.).

Od początku roku podpisano umowy najmu na 95 tys. mkw. To o niemal 60 proc. więcej niż w podobnym okresie ubiegłego roku. Największa nowa umowa dotyczy ekspansji Amazona w Olivii Business Centre (7,1 tys. mkw.). Firma Swarovski wynajęła w Yoko 6,1 tys. mkw., a Grupa Energa przedłużyła umowę na 15,1 tys. mkw. w budynku Olivia Gate w kompleksie Olivia Business Centre.

Dobre kadry

– Najemcy biurowi dostrzegli potencjał Trójmiasta. Jakość życia, rozwój Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i duża liczba studentów to tylko niektóre czynniki zachęcające firmy do rozwoju biznesu w tej aglomeracji – komentuje Michał Rafałowicz, dyrektor Regionu Pomorskiego w Cresa Polska. – Najczęściej wybierają takie biurowce jak Alchemia, Olivia, Garnizon, Neptun.

– Rozwój rynku powierzchni biurowych w Trójmieście ma znaczący wpływ na poziom bezrobocia, który wynosi tam tylko 3,2 proc. – zauważa Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w Cresa Polska. – Zatrudnienie w sektorze finansowym i biznesowym na koniec 2017 roku powinno przekroczyć 81,1 tys. Spodziewamy się, że na ten rynek wejdą kolejne firmy z regionu nadbałtyckiego, na co wpływ ma dostępność kadry znającej języki skandynawskie oraz liczne połączenia z krajami nordyckimi.

Także Adam Schroeder, ekspert Cushman & Wakefield, ocenia, że o atrakcyjności trójmiejskiego rynku biurowego decyduje dostępność wykwalifikowanych kadr. – Świetna komunikacja z pozostałą częścią kraju, duża podaż mieszkań i wysoka jakość życia sprawiają, że potencjalni pracownicy są skłonni do przeprowadzki do trójmiejskiej aglomeracji – zauważa Schroeder. – Większość biurowców jest zlokalizowana przy przystankach komunikacji publicznej. Duża część powierzchni klasy A znajduje się w budynkach nie starszych niż sześć lat.

Usługi dla biznesu

W Trójmieście, jak podaje Maciej Rostropowicz, ekspert w dziale doradztwa i analiz rynkowych w Cushman & Wakefield, powstaje dziesięć budynków, które dostarczą 148,8 tys. mkw. biur, głównie w Gdańsku. – Większość (110 tys. mkw.) zostanie oddana w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Trójmiejski rynek na koniec 2018 roku osiągnie wielkość 810 tys. mkw. – przewiduje Rostropowicz. - Dobiega końca budowa wieżowca Olivia Star (43,7 tys. mkw.). W kompleksie Olivia Business Centre (OBC) powstaje także budynek Olivia Seven (28 tys. mkw.). Kolejną dużą inwestycją jest czwarta faza Alchemii, czyli budynek Neon (33,7 tys. mkw.). Te trzy obiekty w okolicy skrzyżowania Kołobrzeskiej i al. Grunwaldzkiej odpowiadają za ponad 70 proc. powstającej w Trójmieście powierzchni.

Marcin Faleńczyk, dyrektor trójmiejskiego biura JLL, prognozuje, że w 2020 roku trójmiejskie zasoby powierzchni biurowej przekroczą poziom 1 mln mkw.

– Trójmiasto to czwarta pod względem wielkości lokalizacja inwestycji z sektora nowoczesnych usług dla biznesu – podkreśla. – Przedstawiciele tej branży generują znaczny popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w regionie i odpowiadają za połowę całego zapotrzebowania na biura. Dobry wynik Trójmiasta jest zasługą przede wszystkim firm z kapitałem amerykańskim i polskim, a także podmiotów z krajów nordyckich i Niemiec, które są głównymi inwestorami z sektora usług w Trójmieście – opowiada.

120 centrów biznesowych zatrudnia już ponad 19 tys. osób, czyli o 15 proc. więcej niż w roku ubiegłym. – Dwucyfrowy wzrost zatrudnienia to dobry prognostyk zarówno dla branży usług, jak i deweloperów – podkreśla Marcin Faleńczyk. – W ostatnich kilkunastu miesiącach w Trójmieście pojawiły się takie firmy jak Eltel Networks, Eurofins Digital Testing, Marine Harvest, FujiFilm, Swarovski.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: a.gawronska@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA