fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Coraz ważniejsza ostatnia mila

Kompleks magazynowo-biurowy Ideal Idea City Park w Raszynie pod Warszawą.
materiały prasowe
Pod względem podaży hal Polska centralna dogania Górny Śląsk. Rośnie zainteresowanie miejskimi magazynami obsługującymi logistykę ostatniej mili.

Całkowite zasoby powierzchni magazynowej w kraju zbliżają się do 16,5 mln mkw. Deweloperzy nie zwalniają jednak tempa. Na koniem marca w budowie w całym kraju było 2 mln mkw.hal - podają analitycy Axi Immo. - Popyt jest stabilny, choć mniejszy niż w pierwszym kwartale 2018 roku. Rozwój infrastruktury otwiera rynek na nowe lokalizacje.

W I kwartale 2019 r. podpisano umowy na najem 878 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. To o 24 proc. mniej niż w rekordowym I kwartale 2018 r. - Mimo to za sprawą rozwoju e-commerce i nowym inwestycjom należy do najwyższych podsumowań kwartalnych w ostatniej dekadzie. Nowe umowy najmu i ekspansje stanowiły 67 proc. popytu w badanych miesiącach - piszą autorzy raportu.

Najwięcej powierzchni magazynowej w pierwszych trzech miesiącach tego roku wynajęto w regionie Warszawy - 232,2 tys. mkw. - Doskonały rezultat - 222,5 tys. mkw. wynajętej powierzchni odnotował rynek Polski centralnej, jednak należy zaznaczyć, że w 70 proc. został wygenerowany przez umowy przedłużające najem klientów obecnych w regionie - mówią eksperci Axi Immo.

- Wart podkreślenia jest dobry wynik Dolnego Śląska. Podpisano tam kontrakty na najem 181,4 tys. mkw. z bardzo wysokim, sięgającym 94-proc. udziałem nowych umów i ekspansji - zauważa Anna Głowacz, dyrektor działu industrial w Axi Immo. - W całym kraju najwięcej powierzchni wynajmują operatorzy logistyczni (46 proc.), sieci handlowe (21 proc.), e-commerce (19 proc.) i klienci z sektora motoryzacyjnego (9,5 proc.). - Rynek niezmiennie pozostaje pod silnym wpływem e-handlu, który nie tylko generuje popyt, ale wpływa również na dywersyfikację formatów nieruchomości wybieranych przez najemców, w tym wzrost zainteresowania miejskimi magazynami obsługującymi logistykę ostatniej mili - mówi Anna Głowacz.

Chodzi o dostawy do klienta ostatecznego.

- Podaż magazynów w stolicy przekroczyła 4 mln mkw. Polska centralna dogania Górny Śląsk, a rozpędzony Wrocław wkrótce zdystansuje Poznań - oceniają eksperci. - Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej na koniec I kw. 2019 r. wyniosła 16,5 mln mkw. Od stycznia do końca marca br. oddano do użytku 585,8 tys. mkw., co oznacza wzrost o 86 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (314 tys. mkw.). Największym rynkiem pozostaje region Warszawy (ponad 4 mln mkw.).

Axi Immo podaje, że w czołówce lokalizacji magazynowych w minionym kwartale zaszła interesująca zmiana. Dzięki dużej aktywności deweloperów w Polsce centralnej w minionych kwartałach całkowite zasoby powierzchni magazynowej w Łodzi i okolicach przekroczyły 2,7 mln i tym samym bardzo zbliżyły się do podaży Górnego Śląska wynoszącej 2,75 mln mkw. - W minionych miesiącach sporo nowych inwestycji, bo 101,8 tys. mkw. oddano również na Dolnym Śląsku, a kolejne 275 tys. mkw. jest w budowie . Przewidujemy, że w najbliższych kwartałach łączne zasoby tego rynku będą większe niż w Poznaniu - komentuje Anna Głowacz.

Pod względem nowej podaży w I kw. prym wiodła Polska centralna (26 proc. podaży kraju). Eksperci Axi Immo zwracają uwagę także na wschód kraju, na który od stycznia do marca przypadło 20,1 proc. nowej podaży (120,4 tys. mkw.) - Dotyczy to jednak w całości ukończenia budowy centrum logistycznego Zalando Lounge pod Olsztynkiem - zastrzegają analitycy. - Znaczny udział w nowej podaży kraju, na poziomie 17,4 proc., odnotował Dolny Śląsk.

Na koniec marca 2019 w całym kraju w budowie było 2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Najwięcej buduje się na terenie Górnego Śląska (560 tys. mkw.) i Polski centralnej (530 tys. mkw.).

W I kwartale 2019 roku średni współczynnik powierzchni niewynajętej wyniósł 4,7 proc., co oznacza zmianę o 0,5 pkt proc. w porównaniu z końcem 2018 r. - podaje Axi Immo. - Największe wzrosty wskaźników pustostanów w minionym kwartale odnotowano w Polsce centralnej (z 5,3 do 7,2 proc.).

Najwięcej wolnej powierzchni jest się w Poznaniu - to 8,7 proc. zasobów regionu. - Wysoki współczynnik powierzchni niewynajętej w Poznaniu jest konsekwencją relokacji dużych klientów oraz oddania w ciągu ostatnich kilku kwartałów kolejnych powierzchni spekulacyjnych. W najbliższych kwartałach podobnego zjawiska spodziewamy się również w Polsce centralnej - wyjaśnia Anna Głowacz.

Czynsze za magazyny w większości lokalizacji rosły. - Największe wzrosty czynszów w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku odnotowano na rynkach Wrocławia i Trójmiasta, jednak stawki w tych regionach wciąż nie odstają od średniej rynkowej (odpowiednio 2.7 – 2.9 euro/mkw. oraz 2.6 – 2.9 euro/mkw.). - podaje Axi Immo. - W I kw. 2019 najatrakcyjniejsze stawki efektywne najemcy mogli uzyskać w okolicach Warszawy i Poznania (2,1 – 2,5 euro/mkw.). Najemcy, którym kończą się umowy najmu podpisane trzy - pięć lat temu muszą mieć na uwadze, że w dzisiejszych warunkach rynkowych stawki najmu porównywalne do tych z bieżącej umowy, zwłaszcza w nowych projektach, będą trudne do uzyskania. Ze względu na wzrost kosztów budowy oraz zainteresowanie produktami magazynowymi wśród uczestników rynku inwestycyjnego zmniejszyła się elastyczność w zakresie ustalania stawek bazowych za wynajem powierzchni magazynowych.

Analitycy zwracają uwagę, że 2019 rok będzie okresem spowolnienia gospodarczego dla krajów europejskich, co w pewnym stopniu może odbić się na rynku nieruchomości magazynowych. - Prognozy co do wzrostu PKB Polski w 2019 i 2020 r. są pozytywne (na poziomie odpowiednio 4,2 i 3,6 proc.), a to w połączeniu z wysokim udziałem inwestycji związanych z rozwojem sektora e-commerce w kraju daje stabilną perspektywę dla sektora - piszą autorzy raportu. - Ze względu na małą dostępność pracowników, w głównych hubach logistycznych kraju zarówno deweloperzy, jak i najemcy będą poszukiwać nowych, atrakcyjnych pod względem infrastruktury drogowej oraz rynku pracy lokalizacji. Przykładem są planowane projekty w takich miejscowościach jak Olsztyn, Rzeszów czy Świebodzin. W zakresie dostępności powierzchni magazynowej duże zmiany zauważalne będą zwłaszcza w centralnej Polsce, gdzie powstaje wiele wielkometrażowych inwestycji i planowane są relokacje dużych najemców. W większości lokalizacji w kraju dominować będzie trend stabilizacji lub dalszego wzrostu stawek. W nadchodzących miesiącach na rynku inwestycyjnym zainteresowanie produktami magazynowymi będzie się utrzymywało na dotychczasowym, relatywnie wysokim poziomie.  Lokując swój kapitał inwestorzy wciąż koncentrować się będą na obiektach typu prime i dobrze wynajętych inwestycjach w miastach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA