Reklama
Rozwiń

Goście hotelu nie oglądają telewizji, a płacić trzeba

Właściciel hotelu musi udowodnić w sądzie, że nie czerpie zysku z korzystania z odbiorników RTV.

Aktualizacja: 06.04.2018 09:26 Publikacja: 06.04.2018 09:19

Goście hotelu nie oglądają telewizji, a płacić trzeba

Foto: Fotolia

Stowarzyszenie zarządzające prawami autorskimi zażądało od właściciela hotelu 7 tys. zł odszkodowania za nielegalne odtwarzanie muzyki oraz programów telewizyjnych w restauracji, pomieszczeniach ogólnodostępnych oraz w pokojach. Jako dowód przedstawiło wydruki ze strony internetowej hotelu. Wynikało z nich, że w obiekcie jest telewizja satelitarna i korzysta się z odbiorników RTV. Tymczasem właściciel hotelu wypowiedział umowę licencyjną stowarzyszeniu i nic nie płacił. Stowarzyszenie wniosło więc pozew do Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Właściciel hotelu bronił się, że stopniowo ograniczał liczbę odbiorników RTV w swoim obiekcie, a ostatecznie podjął decyzję o ich usunięciu ze wszystkich pokoi. Jego goście nie byli bowiem zainteresowani oglądaniem telewizji, bo korzystali z własnych urządzeń, np. tabletów i laptopów. W  hotelu znajdowały się dwa odbiorniki telewizyjne, ale były one przechowywane w pomieszczeniu gospodarczym, na wypadek gdyby któryś z gości wyraził zainteresowanie wstawieniem odbiornika do pokoju.

Ponadto właściciel hotelu miał umowę z inną organizacją, konkurencyjną wobec skarżącego stowarzyszenia. Wydzierżawiła mu ona dwa internetowe kanały radiowe oraz wspomniane dwa odbiorniki telewizyjne, które nieodpłatnie przekazywano zainteresowanym gościom. Natomiast w pomieszczeniach ogólnodostępnych nie było już żadnych telewizorów.

Sąd Okręgowy w Szczecinie oddalił powództwo stowarzyszenia. Według SO wyjaśnienia właściciela hotelu, że nie osiąga on korzyści materialnych z odbiorników RTV, nie są przekonujące. Niemniej stowarzyszenie nie wykazało, że w tym hotelu doszło do naruszenia praw autorskich. Chodzi o to, że nie przedstawiło dokładnych i wyczerpujących informacji na temat udostępniania gościom hotelu odbiorników RTV, czyli nie wykazało wysokości szkody.

Stowarzyszenie odwołało się do Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Tłumaczyło, że nie ma możliwości przedstawienia innych dowodów niż powołanie się na ofertę danego obiektu. Jeżeli hotel oferuje pokoje z telewizorami i dostępem do kanałów satelitarnych, to istnieje mocne domniemanie faktyczne (art. 231 kodeksu postępowania cywilnego), że doszło do naruszenia praw twórców.

SA przyznał odszkodowanie, w wysokości 1 tys. zł za dwa odbiorniki RTV. Jego zdaniem to na posiadaczu odbiorników RTV, czyli właścicielu hotelu, ciąży obowiązek udowodnienia, że nie korzystał z nich w celu uzyskania korzyści. W tym konkretnym wypadku właściciel hotelu tego nie zrobił. Jego zasłanianie się dzierżawą odbiorników było ewidentnie podyktowane chęcią ominięcia przepisów. Nie ulega też wątpliwości, że właścicielem telewizorów jest nadal hotel.

I choć z zeznań właściciela hotelu wynikało, że ograniczył liczbę telewizorów w pokojach, to jednocześnie przyznał też, że dysponuje dwoma odbiornikami. —Renata Krupa-Dąbrowska

Sygn. akt I ACa 465/16

Nieruchomości
Ponad 27 mln euro dla spółki Echo Investment
Nieruchomości
Druga obniżka stóp. Będzie przełom na rynku mieszkań?
Nieruchomości
Barometr cen mieszkań. Oglądających dużo, kupujących mniej
Nieruchomości
Ceny ofertowe nowych mieszkań w czerwcu. Gdzie jest drożej?
Nieruchomości
Bulwar Izerski w Świeradowie-Zdroju. Apartamenty w otoczeniu gór