Reklama
Rozwiń

Anna Cieślak-Wróblewska: Dobrze, że chcą tu mieszkać i pracować

Być może pojawią się zarzuty, że Ukraińcy „zabierają" pracę Polakom albo przez nich obniżane są nasze płace. Ale nie ma się co obrażać na cudzoziemców.

Publikacja: 05.10.2020 21:00

Anna Cieślak-Wróblewska: Dobrze, że chcą tu mieszkać i pracować

Foto: Adobe Stock

Polacy za granicą są bardzo pożądanymi pracownikami. Mają dobrą markę, żadnej pracy się nie boją, a pracują rzetelnie i za nieco niższą płacę. Podobnie Ukraińcy w Polsce. Firmy bardzo sobie cenią współpracę z cudzoziemcami m.in. za ich niezwykłą umiejętność dostosowywania się do potrzeb, a pandemia tylko jeszcze bardziej uwidoczniła te cechy.

Jak pokazują najnowsze badania agencji EWL, aż 40 proc. imigrantów pracujących w Polsce w krytycznym momencie zmieniło pracę, przy czym co trzeci badany musiał też zmienić branżę. Gdy zamykały się hotele czy zakłady przemysłowe, szukali nowej pracy, na przykład w szeroko pojętej branży e-commerce. Często wymagało to nie tylko zmiany charakteru zajęcia, zdobycia nowych umiejętności, ale też zmiany miejsca zamieszkania, przeprowadzki do innego miasta czy innego regionu kraju.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Anita Błaszczak: Stanowiska coraz większego ryzyka
Opinie Ekonomiczne
Anita Błaszczak: Sushi zamiast mieszkania?
Opinie Ekonomiczne
Piotr Arak: Wielki zakład Europy o Indie
Opinie Ekonomiczne
Unia Europejska a Chiny: pomiędzy współpracą, konkurencją i rywalizacją
Opinie Ekonomiczne
Eksperci: hutnictwo stali jest wyjątkiem od piastowskiej doktryny premiera Tuska