fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koleje

Zagraniczne koleje omijają Rosję

123rf.com
Litwa zlikwidowała wszystkie połączenia kolejowe z Rosją. Do Gruzji dotarł pierwszy pociąg z Chin omijający federację.

Litewskie koleje zamknęły linię Wilno-Moskwa. „Bezpośrednie połączenie w tym kierunku zostało wstrzymane z powodu znacznego spadku liczby podróżnych" - tłumaczą władze litewskich kolei. W 2013 r z pociągów w obie strony skorzystało ponad 100 tys. osób, w 2014 już tylko 73 tys.. Dlatego 12 grudnia do Moskwy dojechał ostatni pociąg z Wilna.

Wcześniej - bo od połowy roku przestały chodzić składy na trasie Wilno - St. Petersburg. Tu spadek zainteresowania był jeszcze bardziej wyraźny. W 2014 r pociągami tej linii pojechałó 42,5 tys. ludzi - o 40 proc. mniej niż rok wcześniej. Obecnie Litwa utrzymuje jedynie połączenie z Mińskiem. W minionym roku na trasie Wilno-Mińsk-Wilno koleje przewiozły 330 tys. osób tj. o 12 tys. więcej niż dwa lata temu.

Ze swojej strony Rosjanie ogłosili, że od dziś w składzie ekspresu Jantar z Moskwy do Kaliningradu zostaną przyłączone wagony do Wilna. Ich pojawienie się będzie zależało od zainteresowania tym kierunkiem.

W niedzielę ruszyła kolejna trasa omijająca Rosję, zwana Nowym Szlakiem Jedwabnym. Do Gruzji dojechał pierwszy pociąg towarowy z Chin, podała agencja Unian. Szef gruzińskiego MSZ Georgij Kwirikaszwili podkreślił, że towary z Chin i Korei Południowej trafią dalej przez czarnomorskie porty Gruzji do Turcji i Europy. Do projektu „Gospodarczy pas Wielkiego szlaku jedwabnego" chce też dołączyć Ukraina.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA