Kiedy pojedzie Rail Baltica?

Polska opóźnia największą inwestycję kolejową w republikach bałtyckich. Republiki liczą na pomoc Unii.

Publikacja: 30.05.2017 17:11

Kiedy pojedzie Rail Baltica?

Foto: Fotorzepa/Dariusz Gorajski

Na Litwie, Łotwie i w Estonii narasta dyskusja o przyszłości największego projektu infrastrukturalnego w regionie - kolei tras europejskich Rail Baltica. Chodzi o dwie kluczowe sprawy: finansowanie projektu ocenianego na 4-5 mld euro oraz o stanowisko Polski - kraju kluczowego dla powodzenia inwestycji.

O powodzeniu Rail Baltica jest przekonany Bree Van De Kamp przewodniczący komisji ds transportu i turystyki Parlamentu Europejskiego.

- Jestem optymistą. Rail Baltica to część korytarza transportowego TEN-T - ważnego w strategii transportowej Unii. Republik nadbałyckie nie mogą teraz zrezygnować z projektu, bo nie są pewne finansowania. Muszą udowodnić, że mają gotowe projekty, pozwolenia, uregulowane sprawy własności gruntów i ochrony środowiska. Wtedy pieniądze z Brukseli obowiązkowo do nich przyjdą - cytuje eurodeputowanego agencja BNS.

De Kamp jest też przekonany, że uda się przekonać Polskę do koniecznego większego zainteresowania projektem. Bez polskich odcinków połączenie republik nadbałtyckich z liniami kolejowymi Zachodu nie będzie możliwe.

- Wydaje mi się, że Polska dostała w długoletniej finansowej perspektywie 83 mld euro z Unii. A to znaczy, że KE może przekonać rząd Polski, że projekt Rail Baltica musi być prowadzony na jednej prędkości. Maksymalnie w ciąg dwóch lat, jestem tego całkiem pewien, rozwiążemy te sprawy z Polską - twierdzi parlamentarzysta.

Według obliczeń firmy EY (dawny Ernst&Young), całkowity koszt budowy trasy kolejowej z torami o szerokości europejskiej (1435 mm) od Tallina przez Rygę, Kowno (z odnogą do Wilna) i do granicy z Polską ma kosztować 5,788 mld euro. Z tego 85 proc. to pieniądze z Unii a trzy republiki nadbałtyckie dołożą 1,154 mld euro. Trasa ma być gotowa w 2022-2023 r. Prace są najbardziej zaawansowane na Litwie. Szlak Rail Baltica na terenie Polski stanowi część korytarza transportowego Morze Północne – Bałtyk, który poprzez linię kolejową E20 łączy Polskę z Niemcami i państwami Beneluksu.

Transport
Strajki bardzo zabolały Lufthansę. A to jeszcze nie koniec
Transport
Koleje Dużych Prędkości w ramach CPK zbudują polskie firmy
Transport
Czy Dreamlinerami można latać bezpiecznie? Boeing w ogniu pytań
Transport
Boom na rynku rowerów. Coraz większą popularnością cieszą się elektryczne
Transport
Prezes Lufthansy pod specjalnym nadzorem