fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koleje

PKP Cargo nie zmieniło wyceny

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Obecny zarząd spółki nie wykazał dotąd, że jego poprzednicy kupili czeskiego przewoźnika kolejowego AWT po zawyżonej cenie.

Choć PKP Cargo dotychczas nie wykazało, że transakcja została dokonana po zawyżonej cenie, nie przeszkodziło to Prokuraturze Regionalnej w Lublinie w przeprowadzeniu zatrzymań b. członków zarządu giełdowej spółki, w tym prezesa Adam P., i oskarżeniu ich o niegospodarność, wskutek której PKP Cargo miało ponieść na transakcji prawie 250 mln zł straty.

Spółka na pytanie o to, czy obecny zarząd miał lub ma domniemanie lub przesłankę, że wartość majątku AWT uległa utracie, odpowiada bardzo lakonicznie. – W związku z prowadzonymi pracami nad przygotowaniem raportu rocznego, mając na względzie odpowiedzialność emitenta wobec rynku i inwestorów, na obecnym etapie emitent nie komentuje kwestii związanych z prowadzonymi pracami – twierdzi Krzysztof Losz, rzecznik PKP Cargo. Identycznie wypowiada się w sprawie obecnej, a nawet ubiegłorocznej wyceny AWT w księgach rachunkowych grupy. Z ostatnich danych wynika, że na koniec 2017 r. wartość tego podmiotu określono na 499,7 mln zł. Rok wcześniej wynosiła 427,3 mln zł, czyli dokładnie tyle, ile zapłacono w maju 2015 r. za 80 proc. udziałów w AWT. Jesienią 2017 r. PKP Cargo dokupiło pozostałe papiery, dlatego zapewne wzrosła też wycena czeskiej firmy.

Giełdowa spółka przekonuje, że monitoruje sytuację w AWT i podejmuje decyzje co do ujęcia tej inwestycji w księgach rachunkowych zgodnie z obowiązującymi przepisami o rachunkowości i sprawozdawczości finansowej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA