fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koleje

100 luksusowych składów Alstoma dla Danii

Alstom
Bloomberg
Francuski producent pociągów wykona dla duńskiej kolei DSB 100 składów regionalnej kolei elektrycznej. Minimalna wartość kontraktu wynosi 1,4 mld euro.

Składy nazwane „Fretidens Tog” (pociągi przyszłości) potwierdzają handlowe ambicje Alstoma, który w marcu zawarł z Hiszpanią megakontrakt na 152 składy o wartości także 1,4 mld euro. Jeśli dołączą do umowy z Duńczykami usługi związane z tym zamówieniem, np. serwisowanie składów przez 15 lat, to wartość dojdzie do 2,6 mld euro. Kontrakt może okazać się jeszcze większy, bo strony podpisały opcję na następne 50 składów — podał dziennik „La Tribune” za AFP.

Składy będą produkowane w zakładzie Alstoma w Salzgitter (Niemcy) i mają być dostarczane od końca 2024 r. do 2029 r. DSB wybrała pochodną modelu Coradia Stream, sprzedanego w liczbie 400 sztuk Włochom, Luksemburgowi i Holandii — osiągającego prędkość 200 km/h, dostosowaną do lokalnych warunków.

Dla prezydenta Alstom Europe, Gian Luca Erbacci „pierwsza partia 100 składów jest już doskonałą liczbą”, a wykorzystanie opcji „będzie bardzo zależeć od Alstoma” i jego zdolności zaspokojenia duńskiego klienta. Francuzi podkreślili, że „duńska kolej uruchomiła duży plan inwestycyjny, to największy kontrakt kolejowy w historii Danii”. Nowy tabor dołączy do ponad 520 pociągów dostarczonych już od początku współpracy w 1999 r. Alstom pracuje obecnie nad zainstalowaniem pokładowego systemu sygnalizacji zgodnego z normami europejskimi ERTMS (European Rail Traffic Management System) zarządzania ruchem.

Zamówienie tych pociągów przyszłości powinno umocnić Alstoma w realizacji strategii długoterminowej mobilności. Francuzi robią ukierunkowane zakupy, w kwietniu odkupili od grupy Areva Energies Renouvelables firmę Helion Hydrogen Power produkcji ogniw paliwowych. Te nowe technologie powinny dać nowe duże kontrakty. — Europejski rynek wygląda pozytywnie — stwierdził prezydent Alstom France, Jean-Baptiste Eyuméoud, wymieniając Skandynawię, Europę Wschodnią, Włochy, Hiszpanię, Belgię i Wielką Brytanię.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA