fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofy

Irak: 92 ofiary pożaru szpitala. Gniew wśród mieszkańców

AFP
Liczba ofiar śmiertelnych pożaru w szpitalu dla pacjentów z koronawirusem w południowym Iraku wzrosła do 92 - poinformowali urzędnicy służby zdrowia. Władze mierzą się z oskarżeniami o zaniedbania ze strony pogrążonych w żałobie krewnych i lekarza, który tam pracuje.

Ponad 100 osób - pacjentów i odwiedzających - zostało rannych w pożarze, który wybuchł w poniedziałek wieczorem w mieście An-Nasirijja.

Śledztwo wykazało, że pożar rozpoczął się od zwarcia z wadliwej instalacji, które rozprzestrzeniło się na zbiornik z tlenem, który następnie eksplodował - poinformowały policja.

Była to druga taka tragedia w Iraku w ciągu trzech miesięcy, a prezydent kraju we wtorek powiedział, że oba zdarzenia to wynik korupcji i złego zarządzania. W oświadczeniu wydanym przez kancelarię premiera wezwano do ogłoszenia żałoby narodowej.

Ekipy ratownicze używały ciężkiego dźwigu do usuwania zwęglonych i stopionych szczątków z części miejskiego szpitala al-Hussain, gdzie leczono pacjentów z COVID-19, podczas gdy w pobliżu gromadzili się krewni.

Lekarz, który odmówił podania swojego nazwiska i którego zmiana zakończyła się kilka godzin przed wybuchem pożaru, powiedział, że w placówce brakuje podstawowych systemów bezpieczeństwa.

- W szpitalu brakuje systemu zraszaczy przeciwpożarowych, a nawet zwykłego alarmu przeciwpożarowego - powiedział agencji Reutera.

- Skarżyliśmy się wiele razy w ciągu ostatnich trzech miesięcy, że w każdej chwili może dojść do tragedii z powodu niedopałka papierosa, ale za każdym razem otrzymujemy tę samą odpowiedź od urzędników służby zdrowia: "nie mamy wystarczająco dużo pieniędzy" - dodał.

Fakt, że szpital został zbudowany z lekkich płyt warstwowych oddzielających oddziały sprawił, że ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie.

Szefowie służby zdrowia i obrony cywilnej w mieście oraz dyrektor szpitala zostali zawieszeni i aresztowani w poniedziałek na polecenie premiera Mustafy al-Kadhimiego.

Rządowi śledczy przybyli do miasta we wtorek rano. Ich ustalenia zostaną ogłoszone w ciągu tygodnia.

Dwóch urzędników służby zdrowia powiedziało, że wśród zmarłych jest 21 zwęglonych ciał, które wciąż nie zostały zidentyfikowane.

W kwietniu podobny wybuch w szpitalu w Bagdadzie doprowadził do śmierci 82 osób.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA