fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofa smoleńska

Rosyjskie media komentują publikację "Rzeczpospolitej"

Screen z portalu ng.ru
ng.ru
Kremlowskie media gorąco komentują wtorkową publikację "Polska-Rosja: To Putin rozegra rocznice".

We wtorek "Rzeczpospolita" poinformowała, że rosyjskie władze, które nie dostały zaproszenia na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, otrzymają go na 75. rocznicę wyzwolenia przez Armię Czerwoną obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. To pomogłoby w zorganizowaniu polskich uroczystości w Smoleńsku w kwietniu 2020 roku i zapoczątkowałoby zmianę w relacjach polsko-rosyjskich. Z okazji 10. rocznicy katastrofy do Smoleńska miałby się udać w przyszłym roku prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zgodę na to musiałby jednak wyrazić Kreml.

Doniesienia "Rzeczpospolitej" gorąco komentują rosyjskie media. "Polskie i rosyjskie media zawsze w różny sposób opisują te smutne wydarzenia. Tymczasem w publikacjach pojawiło się coś wspólnego. Dziennikarze obu krajów wyrażają nadzieję, że 10. rocznica katastrofy w 2020 roku i inne ważne rocznice rozładują w jakimś stopniu dwustronne napięcia" - pisze "Smoleńska Narodnaja Gazeta".

Publikację "Rzeczpospolitej" cytuje również wpływowy rosyjski dziennik "Niezawisimaja Gazeta". "Polska chce postawić 'jubileuszowe mosty' z Rosją" - czytamy w artykule. - "Przez dziewięć ostatnich lat Polacy żyją z poczuciem niekończącej się żałoby" - pisze rosyjski dziennik. Dodaje, że na razie nie wiadomo, czy rosyjskie władze zgodzą się na przyszłoroczną wizytę prezydenta RP i prezesa PiS w Smoleńsku.

Publikacja "Rzeczpospolitej" "Polska-Rosja: To Putin rozegra rocznice" została przetłumaczona na rosyjski i zamieszczona na stronie rządowej rosyjskiej stacji RT, nadającej w kilkudziesięciu krajach świata. Poinformowała o tym również kremlowska agencja Ria Nowosti oraz łotewska redakcja agencji Sputnik. Doniesienia "Rzeczpospolitej" dotarły nawet do rosyjskojęzycznych mediów Kazachstanu. "Rocznice wyzwolenia Auschwitz i katastrofy smoleńskiej dają Rosji i Polsce szansę na pojednanie" - pisze kazachski dziennik "Dełowoj Kazachstan".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA