fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje

PAIiIZ: więcej etatów w inwestycjach

Bloomberg
Wzrosła liczba projektów obsługiwanych przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

Pod koniec pierwszego kwartału PAIiIZ prowadziła 179 inwestycji. Wszystkie razem mogą przynieść blisko 40 tys. nowych miejsc pracy. To o jedną czwartą więcej niż projekty obsługiwane w tym samym czasie przed rokiem. Według prezesa agencji Sławomira Majmana sytuacja w inwestycjach jest dobra, a zagraniczne firmy dalej są zainteresowane lokowaniem w Polsce swoich zakładów.

Rośnie także liczba firm polskich, które korzystają ze wsparcia agencji. Są to inwestycje głównie w przemysł spożywczy, ale agencja obsługuje także krajowe projekty z sektora nowoczesnych technologii.

– Firmy bardzo interesują się zachętami inwestycyjnymi. To jeden z czynników branych pod uwagę w pierwszej kolejności przy wyborze lokalizacji pomiędzy Polską a sąsiednimi krajami – powiedziała Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ. Jedna trzecia projektów zakończonych w tym roku będzie korzystała ze wsparcia grantów rządowych (granty na inwestycje lub na zatrudnienie), jedna piąta ulokuje się w specjalnych strefach ekonomicznych.

W pierwszym kwartale tego roku większość sfinalizowanych przez PAIiIZ inwestycji to centra usług biznesowych. Siedem centrów ma utworzyć ponad 2,2 tys. nowych miejsc pracy, przy czym 80–90 proc. zatrudnianych będzie miało ukończone studia. Do tego dochodzą trzy inwestycje w centra badawczo-rozwojowe i dwa projekty z sektora lotniczego. Podpisano także umowy inwestycyjne dotyczące branży motoryzacyjnej oraz spożywczej.

15 zakończonych w pierwszym kwartale inwestycji jest wartych w sumie 76,5 mln euro, wszystkie razem dadzą zatrudnienie 3,3 tys. osób. Zauważalny jest wzrost nowych projektów kosztem reinwestycji.

– Reinwestycje są potwierdzeniem, że inwestorzy działający w Polsce są zadowoleni ze swojego wyboru i dobrze się tu czują. Jednocześnie nowe projekty oznaczają, że atrakcyjność Polski nie słabnie także wśród firm, które dopiero zamierzają tu wejść – zaznaczyła dyrektor Chojnowska-Haponik.

Nowe inwestycje są lokowane głównie w województwach mazowieckim i dolnośląskim. Sześć zakończonych przez agencję projektów reprezentuje kapitał amerykański, dwa – francuski. Pojawiła się pierwsza inwestycja egipska: Raya Contact Centre stworzy centrum usługowe w Warszawie, w którym zatrudnienie znajdzie 531 osób.

Inwestycje, nad którymi obecnie pracuje PAIiIZ, są warte 3,7 mld euro, wobec niespełna 3,1 mld euro w 2015 i 2,9 mld euro w 2014 roku.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA