Handel znów porażony wirusem. Najsłabszy wynik od maja

Sprzedaż detaliczna w październiku zmalała o 2,3 proc. rok do roku. To najsłabszy wynik od maja, choć działały jeszcze galerie handlowe. W listopadzie załamanie sprzedaży będzie głębsze.

Aktualizacja: 23.11.2020 12:54 Publikacja: 23.11.2020 10:28

Handel znów porażony wirusem. Najsłabszy wynik od maja

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

Jak podał w poniedziałek GUS, sprzedaż detaliczna w ujęciu realnym (czyli w cenach stałych) zmalała w październiku o 2,3 proc. rok do roku, po zwyżce o 2,5 proc. we wrześniu. Ankietowani przez „Rzeczpospolitą" ekonomiści spodziewali się zniżki tego wskaźnika, ale przeciętnie tylko o 0,7 proc.

W porównaniu do września sprzedaż oczyszczona w wpływu czynników sezonowych była w październiku o 2,1 proc. niższa.

Czytaj także: Niedziele handlowe 2020. W te niedziele będzie można zrobić zakupy w 2020 roku

Sprzedaż detaliczna mierzona jest tylko w sklepach zatrudniających co najmniej 10 osób. Nie odzwierciedla więc w pełni zmian szeroko rozumianej konsumpcji, która obejmuje też mniejsze jednostki handlowe, a także sprzedaż usług.

Jak zauważyli na Twitterze ekonomiści z banku Pekao, spadek sprzedaży w październiku można wiązać z mniejszą mobilnością Polaków, która ograniczyła popyt na paliwa ale też na odzież i obuwie.

W październiku ponownie przyspieszył natomiast wzrost sprzedaży dóbr trwałego użytku, takich jak meble oraz sprzęt RTV i AGD. Wyniósł 11,9 proc. rok do roku, po 9,7 proc. we wrześniu, najbardziej od lipca. To sugeruje, że druga fala Covid-19 i związane z nią ograniczenia aktywności ekonomicznej nie doprowadziły jak dotąd do załamania nastrojów konsumentów.

GUS opublikował w poniedziałek także październikowe wyniki produkcji budowlano-montażowej, która zmalała o 5,9 proc. rok do roku po zniżce o 9,8 proc. we wrześniu i 12,1 proc. w sierpniu. Odczyt ten okazał się bliski szacunków ekonomistów ankietowanych przez „Rzeczpospolitą". Przeciętnie spodziewali się oni spadku produkcji budowlanej o 6,5 proc. rok do roku.

Na aktywność w budownictwie w październiku negatywnie wpływał jednak układ kalendarza. Miniony miesiąc liczył o jeden dzień roboczy mniej niż październik ub.r., podczas gdy wrzesień miał o jeden dzień roboczy więcej niż rok wcześniej. Po wyeliminowaniu czynników sezonowych, produkcja budowlano-montażowa zmalała w październiku o 3,4 proc. rok do roku, po zniżce o 10,6 proc. we wrześniu i 10,3 proc. w sierpniu.

Handel
Majówka 2025: Czy 1 i 3 maja sklepy będą otwarte? Gdzie zrobimy zakupy?
Handel
Online kupujemy szybciej i coraz więcej, sklepy przegrywają
Handel
Mniej przewozów kontenerów, mniej środków w funduszach
Handel
Czy 27 kwietnia to niedziela handlowa? Które sklepy będą otwarte?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel
Co dręczy polskiego konsumenta? Jeden czynnik jest najsilniejszy od dwóch lat
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne