fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Brexit: Londyn podpisał umowę o wolnym handlu z Japonią

Brytyjska sekretarz ds. handlu Liz Truss podczas konferencji prasowej
AFP
Wielka Brytania zawarła z Japonią porozumienie o wolnym handlu, to pierwsze takie duże porozumienie gospodarcze od czasu opuszczenia przez ten kraj Unii Europejskiej na początku 2020 roku.

Wielka Brytania zawarła umowę o wolnym handlu z Japonią, która jest pierwszą dużą umową handlową Wielkiej Brytanii jako niezależnego kraju handlowego i zwiększy handel z Japonią o około 15,2 miliarda funtów - napisano w oświadczeniu na stronie brytyjskiego rządu.

Kompleksowa umowa o partnerstwie gospodarczym została uzgodniona przez Sekretarza Handlu Międzynarodowego Liz Truss i ministra spraw zagranicznych Japonii Motegi Toshimitsu podczas rozmowy wideo w piątek 11 września.

Oznacza to, że 99 procent brytyjskiego eksportu będzie trafiać do Japonii bez cła, w tym takie produkty takie jak dzianina, herbatniki czy płaszcze. Natomiast brytyjscy producenci samochodów, w tym także Nissan nie będą narażeni na płacenie wysokich ceł na części do samochodów sprowadzane z Japonii.

Wielka Brytania i Japonia rozpoczęły negocjacje w sprawie umowy handlowej z Japonią na początku czerwca i odbywały się w formie wideokonferencji.

Sekretarz Handlu Międzynarodowego Liz Truss (z prawej) podczas wideokonferencji z ministrem spraw zagranicznych Japonii Toshimitsu Motegi, podczas formalnego rozpoczęcia negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu
AFP

Japonia jest czwartym co do wielkości partnerem handlowym Wielkiej Brytanii poza UE, a według statystyk brytyjskiego rządu w 2019 r. całkowita wymiana handlowy między tymi krajami wynosiła 31,4 mld funtów.

Według gazety "Financial Times" Japonia dała Wielkiej Brytanii zaledwie sześć tygodni na zawarcie umowy. Główny japoński negocjator Hiroshi Matsuura powiedział dziennikowi, ze negocjacje muszą zakończyć się do końca lipca, aby umowę udało się ratyfikować jeszcze jesienią 2020 roku.

Wielka Brytania zaczęła prowadzić negocjacje w sprawie umów o wolnym handlu w związku z opuszczeniem przez ten kraj Unii Europejskiej 31 stycznia tego roku. W marcu zaczęła takie negocjacje z Unią Europejską, a w maju ze Stanami Zjednoczonymi. Londyn chciałby wszystkie je zakończyć w tym roku, aby po upływie okresu przejściowego po brexicie, czyli po 31 grudnia 2020 r., mogły one wejść w życie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA