Trump planuje nowe cła na europejskie towary. Nawet do 100 proc.

Administracja USA planuje nałożenie wartych 3,1 miliarda dolarów ceł na dobra importowe z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii – informuje telewizja CNN. Na liście jest 30 towarów z Europy, w tym oliwki, gin, czekolada i piwo.

Aktualizacja: 25.06.2020 12:55 Publikacja: 25.06.2020 08:37

Trump planuje nowe cła na europejskie towary. Nawet do 100 proc.

Foto: AFP

Informacje potwierdza agencja Bloomberga dotarła do dokumentu przygotowanego przez przedstawiciela USA ds. handlu Roberta Lighthizera.

Czytaj także: USA: Wojna handlowa jak prohibicja. Handlarze wina narzekają

Robert Lighthizer chce podnieść taryfy na wiele europejskich towarów, by zwiększyć presję i zmusić do pójścia na ugodę w związku z ciągnącym się od dawna konfliktem o dofinansowywanie produkcji Airbusa.

W październiku 2019 roku Światowa Organizacja Handlu (WTO) uznała, że w związku z rządowymi subsydiami Niemiec, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii dla Airbusa USA mogą nałożyć na Unię Europejską cła odwetowe na dobra warte 7,5 miliarda dolarów, co też uczyniły w zeszłym roku. Cła karne wynoszą od 15 do 25 proc. i obejmują m.in. alkohole, nabiał, książki, kawa, niektóre owoce, wybrane gatunki serów, produkty z wieprzowiny i oliwa z oliwek z Hiszpanii i Francji, niektóre tekstylia oraz niemieckie i brytyjskie części do kamer i aparatów fotograficznych.

Teraz administracja prezydenta Donalda Trumpa chce objąć cłami odwetowymi europejskie marki luksusowe oraz producentów alkoholi, a także ciężarówki i oliwki oraz zwiększyć obowiązujące już taryfy m.in. na samoloty, sery, jogurty, owoce morza i odzież. Według CNN niektóre towary zostaną obłożone nawet 100-procentowymi cłami.

Czytaj także: Szwajcaria manipuluje frankiem? Jest na czarnej liście Trumpa

Europejskie państwa także oskarżają USA o udzielanie rządowego wsparcia. W lipcu oczekiwany jest kolejny wyrok WTO, tym razem na korzyść europejskich producentów, w związku z nielegalnymi praktykami stanowiącymi subsydiowanie produkcji Boeinga w USA.

Tymczasem unijny komisarz do spraw handlu Phil Hogan powiedział na początku czerwca, że USA wycofały się z rozmów mających doprowadzić do rozwiązania sporu i „EU nie będzie raczej miała innego wyboru, jak wykorzystać swoje prawo do odwetu i nałożyć własne sankcje".

Informacje potwierdza agencja Bloomberga dotarła do dokumentu przygotowanego przez przedstawiciela USA ds. handlu Roberta Lighthizera.

Czytaj także: USA: Wojna handlowa jak prohibicja. Handlarze wina narzekają

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Handel
Biden chce uderzyć w Chiny. Wzywa do potrojenia ceł na metale
Handel
Pęka handel Chin z Rosją. Kreml po prośbie w Pekinie
Handel
Drożyzna zmienia gusta konsumentów w Polsce. Cena ma znaczenie
Handel
Polacy pokochali diamenty. Jubilerzy zacierają ręce
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Handel
Koniec z alkoholem na stacjach benzynowych? Premier Tusk rozważa ten pomysł