fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Nie będzie wojny handlowej? USA i Chiny zawarły porozumienie

Bloomberg
Chiny i USA porozumiały się ws. zmniejszenia chińskiej nadwyżki w handlu ze Stanami Zjednoczonymi - wynika ze wspólnej deklaracji opublikowanej w państwowych chińskich mediach.

W dokumencie nie poinformowano, o ile miałby wzrosnąć chiński import z USA.

W piątek Reuters i Bloomberg poinformowały, że chińska delegacja uczestnicząca w negocjacjach handlowych toczących się w Waszyngtonie, przedstawiła propozycję obniżenia swej nadwyżki w handlu z USA o 200 mld dolarów rocznie. Agencje powoływały się na anonimowe źródła w Białym Domu. Według tych informacji na chińskiej ofercie najbardziej miałby skorzystać amerykański producent samolotów Boeing.

Doniesienia te zdementował natychmiast chiński MSZ, podkreślając, że konsultacje wciąż "trwają i są konstruktywne".

Wspólny komunikat delegacji chińskiej i amerykańskiej potwierdza piątkowe doniesienia amerykański mediów ale nie wymienia żadnej konkretnej sumy. Podkreślono w nim, że obie strony będą "kontynuować rozmowy poświęcone sposobom zmniejszenia amerykańskiego deficytu w handlu z Chinami poprzez zwiększenie importu surowców energetycznych oraz produktów rolnych".

Agencja Reutera zauważa, że w komunikacie nie ma informacji o odłożeniu na jakiś czas zamiaru wprowadzenia ceł na warte 150 mld dolarów chińskie produkty, co zapowiadał prezydent Donald Trump czy też odstąpieniu od systemu działań antydumpingowych, jakie zapowiadał Pekin.

W trakcie negocjacji chińskie ministerstwo handlu zdecydowało o przerwaniu postępowania antydumpingowego w sprawie importowanego z USA sorgo i zniosło cła na ten produkt. Ministerstwo uznało, że cła nie leżą w interesie publicznym. Amerykańska prasa uznała to za "gest dobrej woli.

Z kolei strona chińska oczekuje, że Amerykanie wycofają się z gróźb nałożenia ceł i zniesienia sankcji przeciwko chińskiemu wytwórcy sprzętu telekomunikacyjnego ZTE. Pekin chce też rozluźnienia restrykcji związanych z eksportem do Chin wysokich technologii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA